Kur'an'ın yetimlere bakış açısı
A view from Qur'an to the orphans
  1. Tez No: 217354
  2. Yazar: MEHMET ŞİRİN AYRAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMET ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kimsesiz çocuklarını gözetmeyen, onlara yardım eli uzatmayan toplumların felâketlere ugrayacakları muhakkaktır. Yetim; yetim olmak, yalnız kalmak, yalnız kalan? vb. gibi lügat manalarına gelir. Terim anlamı ise: insanlardan, bulügundan önce babasını kaybedenlere yetim denilir. Cahiliye toplumunda yetimler akraba bile olsalar her zaman haksızlıga ve zulme ugramıslardır. Kur'an-ı Kerim, toplumun diger sosyal sorunlarına çözümler önerdigi gibi yetimler için de çözüm önerileri sunmustur. Nitekim Mekke'de daha ziyade yetime iyi muameleye tesvik, kötü muameleden de nehyedici ayetler gelmesine mukabil, Medine'de yetimlerin himayesi hususunda daha kesin emirler, daha müsahhas tedbirler ihtiva eden ayetler gelmistir. Kur'an-ı Kerim'e bakıldıgında, yetimlere iyi davranma emirleri ile dopdolu oldugu görülür. Kur'an-ı Kerim, yetimlere iyi davranmayı, onlara güzel söz söylemeyi, onları doyurmayı ve onlara hayırda bulunmayı tavsiye eder. Kur'an, yetimlere mallarının verilmesi, onların mallarının yenilmemesi ve onlara adaletli davranılmasının gerektigini ifade eder. Kur'an, yetimin güçsüzlügünün sömürülmesini de yasaklar. islam toplumu, kendi problemlerini çözmek için bazı müesseseler kurmustur. Bunlardan toplumun temeli olan aileye, daha belirleyici bir ifade ile ailede yetim kalmıs çocuga yönelik iki örnekten bahsedildi. Bunlar Darüssafaka ile Darüleytam müesseseleridir. Ölen, dilenen, hapislere düsen çocukların yasını ailesi çekse de tasasını topyekûn devlet çekmelidir.
Özet (Çeviri)
Communities which are not looking after their orphans and not giving a hand to them undoubtedly will have disasters. As a term, orphan means; being orphan, being alone. However, as a concept it is defined as; a child who lost his/her father before adolescence period is called orphan. In the pre-Islamic period, orphans were suffering from injustice and they were oppressed even by their relatives. The Holy Qur?an not only suggests resolutions for social problems but also proposes solutions for issues of orphans. As a matter of fact, in Mecca, the verses of the Qur?an about the issues of orphans in which people were encouraged to treat orphans kindly and bad treatments towards orphans were prohibited were revealed. On the other hand, in Medina, in the received verses about this issue, there were definite commands of Allah about the protection of orphans. In the period of Medina, verses which comprised more concrete preventive measures were revealed by Allah. When the holy Qur?an is examined, one will see many commands of Allah about how to treat orphans. The holy Qur?an advises people to treat orphans kindly, to say good words to them, to feed them and to be helpful towards them. The Qur?an expresses that orphans? properties should be given to them and their properties should not be taken. In addition to these commands, it says that orphans should be treated with justice. The Qur?an forbids taking advantage of orphans? weakness. The Islamic community founded some institutions in order to solve its problems. Two of these institutions were based on family as the basis of community. In other words, these two foundations were oriented towards orphans. They are institutions of Darüssafaka and Darüleytam. Although families are experiencing dying and imprisoned children?s troubles and mourning for them, State should take all responsibilities of this issue. Key Word.: Allah Qur?an Orphan Pre-Islamic period Islamic community