Eğitim yöneticilerinin bilgi yönetimindeki yeterlikleri(Aksaray ili örneği)
The ability of information management of education administrators in the example of Aksaray
- Tez No: 217358
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSA GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı Aksaray ilinde görev yapmakta olan il ilçe milli eğitim müdürü, müdür yardımcıları, şube müdürleri, ilköğretim müfettişleri ve okul müdürlerinin görev yaptıkları eğitim örgütlerinde bilgi yönetiminin bilginin edinilmesi, bilginin paylaşılması, bilginin kullanılması ve bilginin depolanması boyutlarına yönelik kendilerini nasıl değerlendirdiklerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırma tarama modeliyle yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma evreni Aksaray İli'nde 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılında görev yapmakta olan eğitim yöneticilerinden seçilmiştir. Araştırma sonucuna göre; Milli eğitim yöneticileri bilgi yönetimi yeterlik alanlarından bilginin elde edilmesi, paylaşılması ve depolanması boyutlarında kendilerini üst düzey yeterlikte; kullanılması boyutunda ise orta düzey yeterlikte algılamaktadırlar. Milli eğitim yöneticilerinin, okul müdürleri ve ilköğretim müfettişlerine oranla bilgiyi örgütlerinde daha üst düzey yeterlikte edinebildikleri, paylaştıkları, kullandıkları ve depoladıkları, 25-29 yaş arasındaki Milli Eğitim Yöneticilerinin, diğer yaş gruplarındaki yöneticilere oranla bilgiyi daha az yeterlik düzeyinde kullandıkları, yöneticilerin büyük bölümünün bilgi yönetimi alanında hizmet içi eğitim almadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out the opinions of the principle and the assistant principals of national education of sity and towns, principals of education department, primary school inspectors and principals of schools, who work in Aksaray, on their selfevaluation about managing, receiving, sharing, using, storing the storing the information within the education organizations they work in. This research was conducted via searching model. The study universe of this study contains the Principal and the Assistant Principals of National Education, the Principals of Education Department, the Examiners of Primary Education and Principals of Schools. It has been found that Administrators of National Education receive share, use and store information in their education organizations at a higher level than Principals of Schools and Examiners of Primary education. Compared to principals of the schools and primary school inspectors, it was found out that administrators of national education receive, share, use and store information in their organizations at a higher level. Compared to the administrators in the other age groups, it was found out that the administrators of the national education between the ages of 25-29 use the information at a lower ability level. It was also found out that the great information at a lower ability level. It was also found out that the great deal of administrators have not taken inservice training in the information managing field.