Gordion tümülüsleri işiğinda Frigler'de oda mezarlara ölü gömme gelenekleri
The burial traditions into room shaped tombs on Phrigians in the light of Gordion timulions
- Tez No: 217357
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM HAKAN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ölü gömme adetleri, sık sık değişen veya bir kavimden diğerine kolaylıkla geçen adetlerden olmadığı için, ırk ve kltr tarihçilerinin titizlikle üstnde durduğu bir mevzu haline gelmiştir. Anadolu medeniyetlerine nfuz eden Frigler'in çağdaş komşu ve bölge kültürlerinden bazılarıyla siyasal, kltrel ve ticari ilişkilerini öğrenebilmek ve Frigler'i dışarıdan muhtelif göçler halinde gelenlerden ayırabilmek için, ölü gömme adetlerini iyi bilmek gerekir. Frigler'in yaşamış oldukları bölgelerde bıraktıkları tmlslerden yola çıkarak Frigler'de oda mezarlara öl gömme geleneklerini açıklamaya çalıştık. Çalışmamızda, genelden özele bir anlatım yöntemi uygulanmış olup önce, tmülslerin açılış yıllarına göre Gordion I... I sle. i bir sıralamaya alınmış, sonra öl gömme gelenekleri ve mezar odasından çıkarılan öl hediyelerine her tmülsün konu anlatımında yer verilmiştir. Bu yöntemden amaç, tarihleme ve anlatılan tümls ile ilgili bağlantı btünlğün bozmamak içindir. Tmlsler sırasıyla anlatıldıktan sonra, Frigler'de oda mezarlar karşılaştırılarak açıklanmıştır. Daha sonra ise ölü gömme gelenekleri; gömme tarzı (inhumasyon ve kremasyon) ve mezara bırakılan mezar eşyaları (ahşap, seramik, madeni eşyalar) bakımından karşılaştırılarak açıklanmış ve mezar eşyaları, Midas Tümlüs ağırlıkta olmak zere katalog ve resimlerle desteklenmiştir. İ.Ö. 1200 yıllarında“Ege Göçleri”ile Anadolu'ya geldikleri tahmin edilen Frigler'in, Anadolu'da bu döneme kadar görlmeyen bir mezar şeklini de beraberinde getirdikleri yapılan sistemli kazılar sonucu açıklanmıştır . Yapılan araştırmaların çoğunluğu kurtarma kazısı mahiyetinde ve kçk sondajlar şeklinde olmuştur. Frig çağında Anadolu tümlslerindeki mezar odalarına, başta Gordion olmak zere Ankara ve Kerkenezdağ'da rastlanmıştır. Bu ç merkezde yapılan sistemli kazılar sonucunda, kral ailesi mensupları ve soylu zenginlerin, ana toprağa açılan çukur içine ağaç veya taşlardan yapılmış mezar odalarına gömldkleri ortaya çıkarılmıştır. Mezara konulan kişinin şahsiyetine ve kimine, istilasına bağlı olarak;mezar odalarına konulan eşyalarda, öl gömme şeklinde ve mezar odalarının inşasında yapısal farklılıklar gözlenmiştir. Ölü gömme şekli olarak, Frig Çağı'nda Anadolu tmlslerindeki mezar odalarında iskelet olarak gömlerin yanı sıra , ölülerin yakılarak , küllerinin mezar odasına bırakılması sonucunda oluşan kremasyon denilen gömme tarzı da görlmüştür. Kimmer istilası öncesi Frig tmülslerinin daha anıtsal bir şekilde yapıldığı ve mezar odalarına bırakılan ölü hediyelerinin daha bol ve kaliteli olduğu gözlenmektedir. Bununla birlikte, Kimmer istilasının geçici olduğu ve Frigler'in bu istilanın izlerini sildikten sonra I... l sle. içine mezar odasına ölü gömme geleneğini devam ettirdiklerini fakat bu tmlslerin eskiye tarihlenen tmlsler kadar anıtsal ve mezar eşyaları bakımından ise zengin olmadığı, yapılan sistemli kazılar sonucu açıklanmıştır. Bu çalışmamız, Frig tümlslerinin bir bölm olan Gordion tümlsleri ışığında, Frigler'de oda mezarlara ölü gömme geleneklerini içermektedir; çalışmamızda, tmlslerin içerisine gömülen ölü şekli ve oda mezarlar arasındaki yapısal farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu dzenleme sonucunda , bu merkezlerin birbirleri ile benzerlikleri, farklılıkları ve diğer merkezler ile ilişkileri ortaya koymaya çalışılmıştır. Bu tez , bundan sonra bu konuda çalışacaklar için araştırmalarında başvurulabilecekleri bir kaynak olarak yarar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the traditions of dead burying aren't such traditions which change frequently or pass from one tribe to other easily , it has been a subject on which historians of race and culture dwell seriously. It is recassary to know the traditions of dead burying well, in order to learn political , cultural and commercial relations of Phrygians with some of regional cultures and contemporary reighbours , Because Phrygians have influenced the Anatolian civilizations , In our study , we , tried to explain the traditions of dead burying into room graves in Phrygians depending on the timulious that Phrygians left on regions they lived , In our study a telling method from general to individual has been applied , and Gordion timulious have been ordered according to opening dates of timulious , Then traditions of dead burying and present for dead persons out of grave room have been explained in explanation of each timulious , The purpose of this method is not to cut the relation between dating and explained timulious , After timulious had been explaired one by one , room graves in Phrygians were defired comparatively , Then dead burying traditions were explained in terms of burying method (inhumation and cremation ) and grave belongings left to the grave ( wooden , ceramic , metal belongings ) and these grave belogings were supperted by catalogres and pictures which are mostly about Midas Timulious , Phrygians who are supposed to come Anatolia in ( BC, 1200 by“ Aegean Migrations ”brought together with them an unknow type of grave which hadn't been seen in Anatolia until that time , this is understood by systematic diggings most of the diggings were rescue diggings and in type of small drillings , Grave rooms in Anatolian timulious in Phrygian period were found especially in Gordion and Ankara and Kerkenez mountain, As a result of systematical diggings realised in these three centers , it was brought to light that the members of royal family and rich persons had been buried in grave rooms vade of wooden or stones in holes down in main soil, Depending on the personality of dead person in grave and Kimmer invasion , some differences have been observed in belongings left in grave romms , As a type of dead burying in Phrygian period in addition to burying into grave rooms inAnatolian timulious as skeleton , so called cremation which means burning the deads and leaving thein ashes in grave room , has also been seen , It has been observed that Phrygian timulious had been built more monumental and present for deads left in grave romms had been more abundant and higher in quality before Kimmer invasion , But it was explained at the on and of systematic diggins that Kimmer invasion was temporary and after Phrygians had swept the tracks of this invasion , they continved the tradition of dead burying into grave room in timulious , But these timulious weren't so monumental and rich in terms of grave belongings as timulious dated earlier , Our study is about the traditions of dead burying into roomgraves in Phrygiansin the ligt of Gordion timulious which are a part of Phrygian timulious, In our study we tried to set the structural differences between types of deads buried in timulious and room graves , As a result of this arrangement , similarities and differences of these centers and relations of them with other centers have been put forward , This thesis will be helpful as a source to those who will study on this subject,