Helenistik çağ anadolu mimarisindeki Karia bölgesinde İon Kymationu'nun gelişimi
Development of İon Kymathion in Karia region at Hellenistic age Anatolian architecture
- Tez No: 217362
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ASUMAN BALDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İ.Ö. 4. yüzyılın ortalarından itibaren Pers egemenliğinden özellikle etkilenen İonia ve Karia'da geniş programlı ve çok önemli yapıların inşasına başlanıldığı görülmektedir. Anılan Dönemin burada sayılması gereken ünlü yapıları Halikarnassos Mausoleum'u, Ephesos Artemis Tapınağı ve Priene Athena Tapınağıdır. Ancak sanat etkinlikleri konusunda ümit veren bu olumlu başlangıç sürekli olmamış, tersine yeniden önceki dönemlerine benzer bir belirsizlik ortamı oluşmuştur. Geç Klasik Dönem'den Erken Augustus Dönemi'ne kadar olan İon Kymationu'nun stil gelişimini incelerken oluşturulan kronoloji bu nedenle Halikarnassos Mausoleum'u ile başlatılmıştır. Çünkü Klasik Çağ'dan Helenistik Çağ'a geçerken Mausoleumdaki mimari bezekler, Karia Bölgesi Helenistik Dönem İon Kymationları'nın stilini tanımlamak ve stil gelişimini anlamak açısından oldukça önemlidir. İ.Ö. 3. yüzyılda daha önce inşasına başlanılan tapınak ve yapıların eksik kalan kısımları tamamlanılmaya çalışılmıştır. Bu dönem stiline olasılıkla tarihi ve siyasi olaylardan dolayı elimizde yok denecek kadar az örneğin olduğu saptanmıştır. Buna rağmen bu dönemin stilini anlamak için Diyma Apollon Tapınağı, Sardes Artemis Tapınağı, Priene Zeus Olympios Tapınağı ve Belevi Mezar Anıtı yumurtaları stil açısından karşılaştırılmıştır. İ.Ö.2. yüzyıla gelindiğinde ise sağlanan barış ortamı mimariyi canlandırmış ve Bergama, Magnesia, Sardes ve Milet gibi kentler bu canlanmanın gözlendiği önemli merkezler haline gelmiştir. Bu merkezlerde, yumurta stilinin gelişimini izlemek mümkün olmuştur. Augustus Dönemi'nde ise siyasal ve sanatsal faaliyetleri ile Klasik Dönemin sağlam temelleri üzerine oturtulmuş olan Roma İmparatorluğu eyaletlerinde sanatsal ve yapısal faaliyetler daha da artmıştır. Başlangıcında ion kymationları'nda Helenistik Dönem geleneği devam etmesine rağmen Augustus ile başlayan dönemde Klasisistik stil özellikleri görülmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Beginning from the middle of 4th century (B.C); notablyionia and Karia were influenced from the Persian sovereignty, very considerable structure's constructions were seen clearly in ionia and Karia. This period's famous structures were Halikarnassos Mausoleum, Ephesos Temple, Artemis Temple and Priene Athena Temple. However; these kinds of art efficiency were not keep on, indefiniteness ambience was become into being like previous periods. The chronology in ion kymation's style development from the late classical period to the early period was started by Halikarnassos Mausoleum. Because in passing classical period to the greek period, the architecture developments of style on ion kymation in Karia. In the 3th century (B.C), they began to make the temples or structures complete or whole again which were not finished or had some deficiency. We have not enough template about this period's style because of the historical or political acts.Just the same to understand the style; Diyma Apollon Temple, Sardes Artemis Temple, Priene Zeus Olympios Temple and Belevi tomp were compared according to their style. In the 2th century (B.C) as a result of the peace ambience, some cities like Bergama, Magnesia, Sardes and Milet came into being an important centers. In Augustus period; artistic and political activities were increased day by day in Rome's proviences. In the beginning: despite the greek period's tradition went on in ion kymation, classical stlye features were begun in Augustus period.