Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Kıreli nahiyesi'nin sosyal tarihi üzerine bir araştırma
A study about social history of Kıreli nahiye from Tanzimat to Cumhuriyet
- Tez No: 217364
- Danışmanlar: PROF.DR. NURİ KÖSTÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Osmanlı Devleti'nde degisimin en fazla ve en hızlı yasandıgı Tanzimat döneminden devletin yıkılısına degin, takriben seksen yıllık bir dönem aralıgında, Konya Vilayeti'nin Beysehir Kazası'na baglı Kıreli Nahiyesi'nin sosyal tarihi, bu çalısmanın konusunu olusturmaktadır. ilkçaglardan beri yerlesime sahne olan Kıreli, Osmanlı'nın son döneminde ?müdür? adı verilen yöneticiler tarafından idare edilmistir. Nüfus yogunlugunun fazla olmadıgı nahiyede müslüman ahali ile Silleli Rum tüccarlar, barıs ve huzur içerisinde bir arada yasamıslardır. Kıreli'deki aile yapısı, Türk örf ve âdetlerinin yanı sıra islamî motifleri de bünyesinde barındırmaktaydı. Yine islamî gelenegin bir tezahürü olarak cami, mescit, medrese ve zaviye gibi imaretler, Kıreli ve köylerindeki hayırseverler tarafından kurulan vakıflar aracılıgıyla varlıklarını devam ettirmislerdir. Bölgede halk, sadece tarım ve hayvancılık degil, bunun yanı sıra arıcılık, bagcılık, balıkçılık, sülük avcılıgı da yapıyordu. XIX. Yüzyılın sonlarında meydana gelen kıtlık ve sel felaketi, Kıreli'nin ekonomik hayatını olumsuz etkilemistir. Yemen savaslarından Milli Mücadeleye kadar geçen sürede meydana gelen savaslarda, Kıreli ve köylerinden onlarca sehit verilmistir. Böylece, Kıreli insanı vatanı için üzerine düsen vazifeyi hakkıyla yerine getirmistir.
Özet (Çeviri)
Social history of Kıreli Nahiye belong to Beysehir, town of Konya prosince, in the Ottoman State, when developing was lived extremly and fastest in the period of Tanzimat to demolish of Ottoman about eighty years is issue of this study. Kıreli, in which was settlement from ancient times, was governed by managers who called ?müdür? at the last time of Ottoman State, muslims and rum tradesman from Sille lived together calmly and in peace in nahiye where there wasn?t overpopulation. Family living in Kıreli, consisted of Turk customs and usages besides Islamic motifs. in addition apperaing Islamic tradition, buildings like mosque, masjid, madrasah, zaviye was kept on their being by foundations which established by cheritable people from Kıreli and it?s villages. in the region not only they had done agriculture and livestock but also they had done beekeeping, viniculture, fishing, hunting tendril, Scarcity and torrent disaster occured at the last time of the nineteen century, affected economic life of Kıreli negatively. Several people Kıreli and it?s vilages was died at the wars from Yemen wars to Turkish war of Independence. So, people of Kıreli executed their duty for their motherland properly.