Modernizm ve islamiyetin kadın anlayışlarının karşılaştırılması
The comparison of islam and modernity's approach to woman
- Tez No: 217387
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜNYAMİN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Türkçede ?çagdaslasma? olarak da ifade edilen modernlesme, modernligi edinme, üzerine alma gibi bir anlamı ifade etmektedir. Modernizm, günlük yasamdan din anlayısına, yönetim sisteminden insan iliskilerine kadar oldukça genis bir alanı kapsamaktadır. Bazı toplumlar tam anlamıyla modernlesmez, modernlesmeye sınırlı bir sekilde katılırlar. Teknoloji hayatlarını etkiler fakat degerlerini diri bırakır. Bu özelligiyle Türkiye modernlesmesi de sınırlı bir modernlesmedir. Türkiye'de modernlesme çabaları kadın eksenli devam etmis ve kadın kıyafetlerinin modernlesmesi, Türkiye modernlesmesinin lokomotifi olarak sayılmıstır. Modernlesme ile kadın bedeni, kamusal bir mala dönüsmüstür. Zira Batılı Hıristiyan kültürlerinde kadın, toplum hayatına öncelikle bedeniyle girmektedir. Kapitalizmin baslangıcından bu yana kadının üretkenligi ve çalısması ?dısarıda çalısmak? olarak anlasılmaya baslanmıs, bu anlamda kadının evindeki isgücü, üretkenligi önemsenmez hale gelmistir. Siddet, özellikle kadına uygulanan siddet ve bunun sonucunda kadının bu duruma son vermek için yine siddete basvurması, modern toplumdaki önemli problemlerin bir digeridir. Moda, toplumun bireyleri sekillendirme araçlarından biridir. Moda, cinsten çok yası önemser ve moda nezdinde bütün kadınlar aynı yastaymıs gibi görünür. Kadınların genç olusu ön plana çıkarılırken ?henüz genç, her zaman genç? gibi ifadelere basvurulur. islam dininde kadın olgusu pek çok yönüyle yer bulmaktadır. Yaratılıs itibariyle kadın erkegin, erkek de kadının tamamlayıcı unsurudur. islam'ın tesettür ilkesi kadın ve erkek her iki cins için de geçerlidir. Kadında islami örtü, cinsel özelligine baglı olarak toplum içine geregince çıkabilisin ölçüsü olmustur. Tesettürün modaya dönüserek, islami ilkelerin bertaraf edilmesi ise karasız kalınmıs bir kimlik hükmünde görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Modernization in Turkish, referring to the quality or process of being contemporary, means to appropriate or to undertake the modernity. Modernism is applied to a large range from the everyday life to the religious understanding, from administrative system to human relationships. Some societies cannot be modernized entirely; they participate in the process of modernization only in part. Technology influences their everyday life but keep their values untouched. By this aspect the Turkish modernization too is a limited one. Modernization attempts in Turkey have proceeded in reference to woman, and the modernization of the women wardrobe has been considered as a locomotive of Turkish modernization. With modernization the woman body has been opened to the public sphere because in Western societies, women have been supposed to participate in the social life through their bodies. From the beginning stages of capitalism the productivity and labor of woman has been understood exclusively ?working outside home?, and the labor and productivity inside hone has been considered as unimportant. Violence, especially the one which is targeting women, and in turns the woman?s application to violence to overcome it, has been another important problem of the modern society. Fashion, is one of the social instruments shaping individuals. Fashion pays more importance to age rather than sexuality and for the fashion ideology all women are treated as sharing the same age. While the youth of women is promoted some mottos like ?still young, always young? are applied. Woman issue in Islam takes place in several aspects. Woman is treated as man?s and man is treated as woman?s complementary part from the point of view of creation. The veiling principle is available for both men and women. The Islamic limits of veiling have been considered as the condition for participating in the society. The transformation of the veiling principle into fashion, ant thereby the elimination of the Islamic principles is seen as a kind of undecided identity.