Avrupa insan hakları sözleşmesinde ve Türk Hukukunda ayrımcılık yasağı
Prohibition of discrimination in convention for the protection of human rights and fundamental freedoms and in Turkish Law
  1. Tez No: 217427
  2. Yazar: AHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REYHAN SUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalısmada, esas olarak hem Türk Hukukunda hem de Avrupa insan Hakları Sözlesmesi'nde ayrımcılık yasagının hak ve özgürlükler üzerindeki etkisi ortaya konulmaya çalısılmıstır. Çalısmanın ilk bölümünde, ayrımcılık yasagının hukuktaki yeri, islevi, önemi ve uluslar arası sözlesmelerde ayrımcılık yasagının yeri irdelenmistir. ikinci bölümde, ayrımcılık yasagının genel ilkelerine deginilmis, Avrupa insan Hakları Sözlesmesi'nde ve Türk Hukuku'nda yer alan ayrımcılık nedenleri üzerinde durulmustur. Ayrıca, ayrımcılık yasagının degisik boyutlarına irdelenmistir. Üçüncü bölümde ise, Avrupa insan Hakları Mahkemesi'nde ayrımcılık yasagının ihlal edildiginin iddia edildigi davalarda davaları inceleme metodu belirtilmistir. Ayrıca, Türk Yargısında(Türk idari Yargısı, Türk Anayasa Yargısı ve Türk Ceza Yargısı) yargı organları önünde görülmekte olan davalarda ayrımcılık yasagının nasıl yorumlandıgının ve uygulandıgının tespitine çalısılmıstır. Bu bölümde, gerek Avrupa insan Hakları Mahkemesi'nin ve gerekse Türk Yargısının somut bazı olaylarda ve durumlarda ayrımcılık yasagının uygulanmasında istikrar kazanmıs birçok karara yer verilmistir. Çalısmada, netice olarak, ayrımcılık yasagının adaletin saglanması açısından vazgeçilmez bir ilke oldugu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, essentially, the effects of prohibition of discrimination on the rights and freedoms in both European Court of Human Right and In Turkish Law Courts are tried to be displayed. In the first part of the study, the place, function, importance of prohibition of discrimination and its position in international conventions are described. In the second part, general principles of prohibition of discrimination are mentioned, the discrimination reasons in Convention For The Protection Of Human Rights and Fundamental Freedoms And In Turkish Law have been dealt with. In addition, the different dimensions of prohibition of discrimination have been stressed on. In the third part, it is emphasized the metod of trial of European Court of Human Right whose cases which alleged violation of prohibition of discrimination. Also in Turkish Judgement (Turkish Administrative, Turkish Constitution and Turkish Penal Judgement), the determination of how interpreting and using of prohibition of discriminations in the cases have been dealt with. In this section, lots of both European Court of Human Right and Turkish Judiciary verdicts that has grown steady have been stated. As a result of this study, it is founded out that the principle of prohibition of discrimination is indispensable in order to provide justice.