Nefret suçunun Ceza Hukukundaki yeri
The place of hate crime in Criminal Law
- Tez No: 758494
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
“Nefret Suçunun Ceza Hukukundaki Yeri”başlıklı bu çalışma, nefret suçu kavramına ceza hukuku perspektifinden bir bakışı konu edinmektedir. Bu konunun seçiminde, ulusal ceza kanunlarında nefret suçu düzenlemelerine yer verme yönünde artan eğilim rol oynamıştır. Bu eğilim, Türkiye gibi ceza kanununda henüz genel nitelikte bir nefret suçu içermeyen devletleri bir karar vermeye zorlamaktadır. Bu durum, bu konuda ceza hukuku disiplinine hakim ilkeler çerçevesinde titiz bir inceleme yapılmadan aceleci bir yasa yapım sürecine neden olabilmektedir. Bu risk, 2021 yılında yürütme organı tarafından hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı'nda nefret suçuna yönelik Türk Ceza Kanunu'nda düzenleme yapılacağının bir hedef olarak öngörüldüğü Türkiye için de güncel olarak geçerlidir ve oldukça önem taşımaktadır. Nefret suçunun ceza kanununda ne şekilde düzenleneceği sorusundan önce, nefret suçuna ceza hukuku yaklaşımının ne şekilde olacağı sorusu cevaplandırılmalıdır. Bu nedenle nefret suçuyla mücadelenin gerekliliği kabul edilmekle birlikte, bu çalışmada bu gerekliliğin ceza hukuku yoluyla olması yönündeki genel kabul değerlendirilmektedir. Çalışma, nefret suçu kavramını, tüm politik ve duygusal gerekçelerden arınmış bir şekilde ceza hukuku tekniğine uygun bir yolla ceza hukukuna hakim ilkeler bakımından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç çerçevesinde çalışma,“Nefret Suçu Kavramı ve Nefret Suçu Düzenlemeleri”,“Nefret Suçu Kavramının Suç Teorisi Bakımından Yapısal Analizi ve Kavramın Türk Ceza Kanunu Bağlamında İncelenmesi”ve“Nefret Suçuna Ceza Hukuku Yaklaşımı: Nefret Suçunun Ceza Kanunlarında Düzenlenip Düzenlenmeyeceği Sorunu”başlıklı üç bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde nefret suçu kavramı; uluslararası düzeyde yapılan tanımlar, ulusal düzeyde yapılan tanımlar, akademik literatürde yapılan tanımlar ulusal ve uluslararası literatürdeki tanımlar esas alınmak suretiyle tanımlanacaktır. Bu tanımlama, nefret suçuyla ilişkili kavramlar olan“nefret söylemi”ve“ayrımcılık”ile olan benzerlik ve farklılıkları vurgulanmak suretiyle pekiştirilecektir. Ayrıca bu bölümde kavramın anlaşılmasında önem arz eden tarihi seyri içinde ortaya çıkma sürecine de değinilecektir. Kavrama ilişkin tanım ve tarihçenin ardından nefret suçuyla ilgili uluslararası kurumlar nezdinde oluşturulan düzenlemeler (Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı, Avrupa Birliği) ve devamında nefret suçunun çeşitli ülkelerin ulusal ceza kanunlarında düzenlenme şekilleri incelenecektir. Bunun için farklı düzenleme şekillerini içermeleri dolayısıyla Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya Ceza Kanunları inceleme konusu olarak seçilmiştir. İkinci bölümde nefret suçu türü için farklılık gösteren hususlar suç teorisine göre yapısal analiz edilmek suretiyle incelenecektir. Bu incelemede; tipikliğin maddi unsurları (fiil, fail, mağdur, konu, netice, nedensellik bağı ve objektif isnadiyet); tipikliğin manevi unsurları (kast, taksir, saik); hukuka aykırılık ve kusurluluk bakımından bir değerlendirme yapılacaktır. Bu bölümün son kısmında nefret suçuna ilişkin Türk hukukunda mevcut durum Türk Ceza Kanunu bağlamında değerlendirilecektir. Bu doğrultuda ilk olarak TCK m. 3'te yer alan adalet ve kanun önünde eşitlik ilkesi, nefret suçu olarak değerlendirilebilecek suç tipleri (TCK m. 76, TCK m.77, TCK m. 115, TCK m. 122, TCK m. 125, TCK m. 153 ve TCK m. 216) bazı suçlar için mevcut olan (TCK m. 81, TCK m. 86, TCK m. 94, TCK m. 96 ve TCK m. 106) cezayı ağırlaştıran kadına karşı işlenme nitelikli hali; cezanın belirlenmesi hükmü (TCK m. 61) nefret suçu kavramı çerçevesinde incelenecektir. Bu bölümde ayrıca nefret suçuna ilişkin veri toplanması sistemi değerlendirilecektir. Son olarak incelenen hükümlerin nefret suçuyla mücadele bakımından değerlendirilmesi yapılacaktır. Bu değerlendirmede, nefret suçlarıyla mücadele bakımından uluslararası kurumlar tarafından Türkiye hakkında verilen kararlar ve raporlar (Birleşmiş Milletler Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, Birleşmiş Milletler Evrensel Periyodik İnceleme, Avrupa Birliği Ülke Raporları, Avrupa Konseyi Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu) da esas alınacaktır. Böylece nefret suçuna ceza hukuku yaklaşımı tartışmasının yapılacağı son bölümden önce Türk Ceza Kanunu'nun konuyla ilgili mevcut hali kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiş olacaktır. Son bölümde, ceza kanunlarında nefret suçu düzenlemelerine yer verilip verilmemesi sorunu, çeşitli çekince noktaları bakımından incelenecektir. Bu çekince noktaları; ceza hukukunda saike ilişkin düzenleme yapılması sorunu, ifade özgülüğü bakımından nefret saikinin düzenlenmesi sorunu, ikincillik ilkesi bakımından nefret suçu düzenlemesi yapılması sorunu, belirlilik ilkesine uygun şekilde düzenleme yapılması sorunu ve son olarak nefret saikinin ispatı sorunu olarak belirlenmiştir. Nefret suçu düzenlemelerinin olması gerektiğini savunanlar ile bu düzenlemelere karşı çıkanların argümanları bu çekince noktaları çerçevesinde ele alınacaktır. Bu nedenle belirlenen her bir tartışma başlığı için nefret suçu düzenlemeleri lehine olan görüşler ile aleyhine olan görüşler ifade edilerek bunlara ilişkin değerlendirmelere yer verilecektir. Nefret suçu kavramı, yaklaşık elli yıllık görece yeni bir kavramdır. İlk kez Amerika Birleşik Devletleri'nde bazı eyalet ceza kanunlarında nefret suçu düzenlemesine yer verilmiş ve gün geçtikçe diğer ulusal ceza kanunlarında da nefret suçu düzenlemesi yapılmaya başlanmıştır. Nefret suçunun kanunda düzenlenmesine yönelik söz konusu hızlı ilerleme ne yazık ki bu ifadeyle kastedilen suç türünün kavramsal çerçevesinin çizilmesinde mevcut değildir. Yarım yüzyıla yaklaşan terminolojik varlığına rağmen nefret suçunun henüz üzerinde uzlaşılmış bir tanımı bulunmamaktadır. Bu nedenle öğretide çoğu kez değişmez nitelikte tanımlardan kaçınılmakta ve farklı şekillerde tanımlara imkan veren şablon nitelikte tanımlara yer verilmektedir. Akademik eserler bakımından yeterlilik arz eden bu tür tanımlamalar, kavrama ceza kanunlarında yer verebilmek için yetersiz kalmaktadır. Bu belirsizlikte; suçun işlenmesinde rol oynayan saikin ön yargının hangi düzeyinde olması gerektiğine ilişkin belirsizlik, hangi suç tiplerinin nefret suçu olarak nitelendirileceğine ilişkin belirsizlik, nefret suçları kapsamında hangi karakteristik özelliklerin koruma göreceğine ilişkin belirsizlik, failin mağdurun karakteristik özelliğine yönelik sahip olduğu ön yargı ile işlenen suç arasında sebep-sonuç ilişkisine ilişkin belirsizlik rol oynamaktadır. Her ne kadar nefret söylemi ve ayrımcılık kavramlarına referans verilerek nefret suçu ifadesinden ne anlaşılması gerektiği belli ölçüde ortaya koyulabilse de istenen belirlilik bu yol ile de sağlanamamaktadır. Nefret suçları, mağdurun, sırf karakteristik özelliği dolayısıyla suça hedef alındığı durumlara karşılık geldiğinden eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı ile yakından ilgilidir. Bu durum, nefret suçlarıyla mücadelenin, insan hakları mücadelesi olarak görülmesine sebep olmuştur. Bu nedenle nefret suçları, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi gibi uluslararası insan haklarını koruma mekanizmalarının gündem maddesi haline gelmiştir. Bu kurumlar bünyesinde hazırlanan hukuken bağlayıcı anlaşmalarda ve oluşturulan alt birimler nezdinde çıkarılan tavsiye kararlarda nefret suçlarıyla mücadeleye yönelik ifadeler mevcuttur. Ancak bu yükümlülük ve tavsiyeler bütünü pek çok kez sadece“hukuken mücadeleyi”ve nadiren ceza hukuku yoluyla mücadeleyi (örneğin; Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme, Siber Suçlar Sözleşmesi İnternet Aracılığıyla İşlenen Irkçı ve Yabancı Düşmanlığı Niteliğindeki Eylemlerin Cezalandırılmasına İlişkin Protokol) öngörmektedir. Ceza hukuku yoluyla mücadele öngörülmesinde dahi nefret saikinin ceza hukuku uygulamasında dikkate alınmasına imkan veren düzenlemeler yeterli olmaktadır. Bunun ötesine geçilerek düzenlemenin şekline ilişkin belirlenimler (nitelikli hal, temel suç tipi gibi) tespit edilebildiği kadarıyla yapılmamaktadır. Sonuç olarak nefret suçlarıyla mücadele edilmesi uluslararası düzeyde kabul edilen bir amaç olmakla birlikte, bu mücadelenin ne şekilde gerçekleşeceği hususu, kanun koyucuların takdirine bırakılmış bir meseledir. Diğer bir ifadeyle nefret suçlarıyla mücadele edilmesi gerekliliği kendiliğinden ceza kanununda bir değişiklik yapılması gerekliliği olarak yorumlanmamalıdır. Ceza hukukunda nefret suçlarına ilişkin düzenleme yapılması durumu ceza hukukunda geçerli ilkeler yol göstericiliğinde ayrıca bu disiplinin kendine özgü yapısı çerçevesinde değerlendirilip karar verilmesi gereken bir husustur. Tepkisel, aceleci ve popülist tutumlardan uzak ceza hukuku disiplini kapsamında bir değerlendirme yapılmalıdır. Nefret suçunun ceza kanununda ne şekilde düzenleneceği sorusundan önce nefret suçunun ceza kanununda düzenlenip düzenlenmeyeceği sorusu ceza hukuku disiplini sınırları içinde cevaplandırılmalıdır. Bu çalışma kapsamında söz konusu sorunun cevaplandırılması için beş farklı açıdan değerlendirme yapılmaktadır. İlgili bölümlerde detaylarına değinileceği üzere bu beş farklı başlık belirlemesinde nefret suçu düzenlemelerine yönelik tartışma noktalarına odaklanılmıştır. Buna göre nefret suçu düzenlemelerindeki karakteristik özellik olan nefret saikinin varlığı nedeniyle failin saikinin ceza hukukunda düzenlenmesine yönelik değerlendirme yapılması bir gereklilik olarak görülmüştür. Bununla bağlantılı olarak nefret saikinin içeriği nedeniyle nefret suçu düzenlemelerinin ifade özgürlüğü kapsamında da değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca ceza hukukuna hakim ilkelerden olan belirlilik ilkesi ve ikincillik ilkesi nefret suçu düzenlemelerinin meşruiyetine yönelik bir tartışmada inceleme kapsamına alınması gereken ilkeler olarak değerlendirilmiştir. Maddi ceza hukuku kapsamındaki bu değerlendirmelerin yanında nefret saikinin ispatının taşıdığı önem nedeniyle bu suçların muhakemesine yönelik değerlendirilmeler de gerekli olarak görülmüş ve inceleme kapsamına dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, titled“The Place of Hate Crime in Criminal Law”, focuses on the concept of hate crime from a criminal law perspective. The selection of this topic was driven by the increasing tendency to include hate crime regulations in national penal codes. This trend compels states such as Turkey, which do not yet include a general hate crime in their penal code, to make a decision. This situation may lead to a hasty law-making process without a rigorous examination within the framework of the principles prevailing in the discipline of criminal law. This risk is also currently valid and very important for Turkey, where the Human Rights Action Plan prepared by the executive body in 2021 envisages a regulation in the Turkish Penal Code regarding hate crimes as a target. Before the question of how the hate crime will be regulated in the penal code, the question of what the criminal law approach to hate crime will be should be answered. For this reason, although the necessity of combating hate crime is accepted, this study evaluates the general acceptance of this necessity through criminal law. The study aims to evaluate the concept of hate crime in terms of the principles prevailing in criminal law in a way that is appropriate to the criminal law technique, free from all political and emotional justifications. Within the framework of this purpose, the study will be conducted in three chapters titled“The Concept of Hate Crime and Hate Crime Regulations”,“Structural Analysis of the Concept of Hate Crime in terms of Crime Theory and Analysis of the Concept in the Context of the Turkish Criminal Code”and“Criminal Approach to Hate Crime: The Problem of Whether Hate Crime Can Be Regulated in Criminal Laws”. In the first part, the concept of hate crime; definitions made at the international level, definitions made at the national level, definitions made in the academic literature will be defined based on the definitions in the national and international literature. This definition will be reinforced by emphasizing the similarities and differences between the terms“hate speech”and“discrimination”, which are related concepts to hate crime. In addition, in this section, the process of emergence of the concept in its historical course, which is important for understanding, will be mentioned. After the definition and history of the concept, the regulations created by international institutions regarding hate crime (United Nations, Council of Europe, European Security and Cooperation Organization, European Union) and the ways in which hate crime is regulated in the national penal laws of various countries will be examined. For this purpose, the Penal Codes of the United Kingdom, France and Germany have been chosen as the subject of examination, since they contain different forms of hate crime regulation. In the second part, the issues that differ for the type of hate crime will be analyzed by structural analysis based on the crime theory. In this review; material elements of crime (act, perpetrator, victim, subject, result, causal link and objective attribution); mental elements of typicality (intent, negligence, motive); An evaluation will be made in terms of illegality and culpability. In the last part of this section, the current situation in Turkish law regarding hate crime will be evaluated in the context of the Turkish Penal Code. In this direction, first TCK m. 3, the principle of justice and equality before the law, types of crimes that can be considered hate crimes (TCK art. 76, TCK art.77, TCK art. 115, TCK art. 122, TCK art. 125, TCK art. 153 and TCK art. 216) the state of being committed against a woman, which aggravates the punishment existing for some crimes (Article 81, TCK art. 86, TCK art. 94, TCK art. 96 and TCK art. 106); the provision of determining the penalty (Article 61 of the TCK) will be examined within the framework of the concept of hate crime. In this section, the data collection system regarding hate crime will also be evaluated. Finally, the examined provisions will be evaluated in terms of the fight against hate crime. In this evaluation, decisions and reports about Turkey made by international institutions in terms of combating hate crimes (United Nations Committee on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination, United Nations Universal Periodic Review, European Union Country Reports, Council of Europe European Commission Against Racism and Intolerance) will also be taken as a basis. Thus, the current state of the Turkish Penal Code on the subject will be comprehensively evaluated before the last section in which the criminal law approach to hate crime will be discussed. In the last section, the question of whether or not hate crime regulations should be included in the penal laws will be examined in terms of various reservation points. These reservation points are; The problem of regulating motive in criminal law, regulation of hate motive in terms of freedom of expression, problem of regulation of hate crime in terms of subsidiarity principle, problem of regulation in accordance with the principle of certainty, and finally the problem of proving hate motive. The arguments of those who argue that there should be hate crime regulations and those who oppose these regulations will be discussed within the framework of these reservation points. For this reason, for each discussion topic determined, opinions in favor of and against hate crime regulations will be expressed and their evaluations will be included. The concept of hate crime is a relatively new concept for nearly fifty years. For the first time, hate crime regulation was included in some state penal laws in the United States and day by day, hate crime regulation began to be made in other national penal laws. The rapid progress in regulating hate crime in law, unfortunately, is not present in drawing the conceptual framework of the type of crime meant by this expression. Despite its nearly half a century of terminological existence, there is no agreed definition of hate crime yet. For this reason, definitions that are invariant are often avoided in the teaching and template definitions that allow definitions in different ways are included. Such definitions, which are sufficient in terms of academic works, are insufficient to include the concept in criminal laws. In this uncertainty following factors play a role: uncertainty regarding the level of prejudice that plays a role in the commission of the crime, uncertainty about which types of crimes will qualify as hate crimes, uncertainty about which characteristic features will be protected within the scope of hate crimes, uncertainty about the causal link between the perpetrator's prejudice towards the characteristic feature of the victim and the crime committed. Although it can be determined to a certain extent what should be understood from the term hate crime by referring to the concepts of hate speech and discrimination, the desired certainty cannot be achieved in this way either. Hate crimes are closely related to the principle of equality and the prohibition of discrimination, as they correspond to situations where the victim is targeted for crime simply because of his or her characteristics. This has caused the fight against hate crimes to be seen as a struggle for human rights. For this reason, hate crimes have become the agenda of international human rights protection mechanisms such as the United Nations and the Council of Europe. In the legally binding agreements prepared within these institutions and in the recommendations issued by the sub-units created, there are statements regarding the fight against hate crimes. However, this set of obligations and recommendations often only provides for“legal provisions”and rarely through criminal law (for example, the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination, the Cybercrime Convention, Protocol on the Punishment of Racist and Xenophobic Acts Committed via the Internet). Even in envisaging a fight through criminal law, regulations that allow the hate motive to be taken into account in criminal law practice are sufficient. Going beyond this, determinations regarding the form of regulation (such as aggravated sentence, type of crime) are not made as far as can be determined. As a result, while the fight against hate crimes is an internationally accepted goal, how this fight will take place is a matter left to the discretion of the legislators. In other words, the necessity of combating hate crimes should not be interpreted as the necessity of making a change in the penal code per se. The regulation of hate crimes in criminal law is an issue that needs to be evaluated and decided under the guidance of the principles of criminal law and within the framework of the specific structure of this discipline. An evaluation should be made within the scope of criminal law discipline, away from reactive, hasty and populist attitudes. Before the question of how the hate crime will be regulated in the penal code, the question of whether the hate crime will be regulated in the penal code should be answered within the boundaries of the criminal law discipline. Within the scope of this study, five different aspects are evaluated in order to answer the question in question. As will be discussed in detail in the relevant sections, the discussion points regarding hate crime regulations are focused on in the determination of these five dif