Margaret Drabble's portrayal of male characters
Margaret Drabble'in erkek karakterlerinin portresi
- Tez No: 217428
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE GÜLBÜN ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Feminizm kökleri 1790lara kadar dayanan, düsünsel ve yazınsal hayatta önemli bir kavramdır. 19'uncu yüzyılda özellikle yasanan savaslarda ve sonrasında kadının toplumdaki yeri ve önemi daha iyi anlasılmıstır. Ekonomik refah artıkça, kadın siyaset, is yasamı, edebiyat ve kültür çalısmalarında kendine daha fazla yer bulabilmistir. Edebiyat alanındaki kadın varlıgı feminizm ile daha da öne çıkmıs, özellikle 1960ların ortasından itibaren yazın hayatlarında ilerleme kaydeden kadın yazarlar çagdas feminizm akımından etkilenmislerdir. Bu yazarlardan biri de Margaret Drabble'dır. Margaret Drabble ilk eserlerini 1960ların basında vermeye baslamıs ve yazarlık serüveni halen devam eden ingiltere'nin en önemli kadın yazarlarından biridir. 1963? 1969 yılları arasında yazılan ilk eserler daha çok kimligini arayan kadınlar üzerinde odaklanır. Yazarın daha sonraki eserleri ise, yasanan çagla birlikte degisen dünyayı ve yasamları ele almıstır. Drabble bireyden topluma dönmüs ve okuyucularına İngiliz toplumunun detaylı birer kesitini sunmustur. Yazarın eserleri pek çok kitaba, teze ve akademik çalısmaya kaynaklık etmektedir. Ancak, yapılan bu çalısmalarda konu genellikle kadın imgesidir. Bu çalısma, Margaret Drabble'ın ilk bes romanındaki erkek karakterlerin detaylı olarak incelenmesiyle romandaki kadın kahramanların hayatlarına ve dolayısıyla romanlara katkısını ortaya çıkarmayı amaçlamıstır. Simdiye kadar yapılan çalısmalarda pek rastlanmayan bir konu olan erkek kahramanların incelenmesi eserlerin daha iyi anlasılmasına yardım edecektir.
Özet (Çeviri)
Starting from the 1790s the concept of feminism gradually became an important concept in the literary world. Especially after the First and Second World Wars, the importance and the place of women in the society became more appreciated. As the economical well fare grew, women managed to find more positions for themselves in politics, business life, literature and academic studies. The place of women in literature became relatively more prominent, especially when the women novelists who developed in their writing careers were deeply affected by the spread of feminism since the mid-1960s. Margaret Drabble is one of these eminent writers. Margaret Drabble is one of the most distinguished women writers in England who began her writing career in 1960s. She is producing works at present. Her first works written in 1963-1969 focused on the women who are seeking their identity. Her later works hold the opinion of the changing world and lives of the people in parallel with the age. Drabble shifted her outlook from individuals to the social phenomena and let her readers observe the English society in her later novels. The writer?s works have served as a source to many books and academic studies. However, the concept of women is the subjects of these studies in general. This study aims at revealing to what extent the male characters contribute to the novels and the female character?s lives by evaluating in detail. This subject, which hasn?t been encountered with frequently, will help to make the novels to be understood better.