Bekir Yıldızın hikâye ve romanlarında sosyal meseleler
  1. Tez No: 217446
  2. Yazar: ABDULVAHAP ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİM GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bekir Yıldız'ın hikâye ve romanlarında geçen sosyal meselelerin işlendiği tezde toplumun problemleri, aile ilişkileri, gurbete giden işçilerimizin yaşadıkları ele alınmıştır. Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin sorunlarını ele alan Bekir Yıldız'ın hikâye ve romanlarındaki kaçakçılık, töre, kız kaçırma, ağalık, eğitimsizlik, sağlık, namus gibi sosyal meseleler açıklanmıştır. Hikâye ve romanlardan alıntılar yapılarak bu sosyal meseleler göz önüne serilmiştir. Ayrıca eserlerde aile ilişkileri konu edilmiş, aile bir şirket gibi yorumlanmıştır. Bu konudan başka Almanya'ya giden Türk işçilerinin gidiş maceraları, orada yaşadıkları sıkıntılar, problemler roman ve hikâyelerden yapılan alıntılarla somutlaştırılmıştır. Bekir Yıldız, sade üslubu halkın kullandığı sözcüklerle oluşturduğu anlatımıyla dikkat çekmektedir. Bu tezde eserlerin öncelikle özeti verilmiş, özetten sonra da eserde geçen sosyal meseleler maddeler halinde sıralanmıştır. Daha sonra da sosyal meseleler tek tek yorumlanıp yapılan alıntılarla da ele alınan sosyal meselelere dikkat çekilmiştir. İncelenen hikâye ve romanlar halkın duygularına tercüman olan bir anlatım tarzında olduğundan sosyal meseleler net bir şekilde tezde yer bulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the thesis, which included social matters Bekir Yıldız covered in his novels and stories, society?s problems, family relationships, the problems immigrants encountered are taken up. In the thesis, social matters (especially occurring in the East and Southeast regions of Turkey) like smuggling, customs, health, being an aga, lack of education and honor are explained. These social matters are expressed by quoting from novels and stories. In addition to these, family relationships take place as a subject and they are evaluated as a company. Apart from these subjects, the adventures of workers who immigrate to Germany and the problems they lived are concretized by making quotations from novels and stories. Bekir Yıldız attracts attention by his simple style and expression he formed by including the words society used in his works. In this thesis, firstly the summaries of the works are given, and then, the social matters which take place in his works are covered point by point. After that, social matters are evaluated one by one and attention is directed to social matters by the quotations used. Since the stories and novels are in a style which expresses society?s feelings, social matters take place in the thesis clearly