Bekir Yıldız'ın Alman Ekmeği adlı eserinde, Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının yaşadıkları sosyal ve siyasal sorunlar
The social and the political problems of the Turkish citizen lived in Germany in the work of Bekir Yıldız named German Bread
  1. Tez No: 332507
  2. Yazar: MUHAMMET M. AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKERİM UZAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bekir Yıldız yazdıklarıyla bir döneme, 1970?lere damgasını vurmuş, toplumsal çizgide eserler vermiş önemli yazarlarımızdandır. Türk edebiyatındaki yeri ve önemi romanlarından çok öyküleriyle olmuştur. Çünkü ?Reşo Ağa? adlı eseriyle edebiyat dünyasında tanınmasıyla hikâyeciliğimiz yeni bir soluk kazanmış, Türk hikâyeciliğinin yönü bunalımcı ve içe dönük edebiyattan, Sabahattin Ali çizgisindeki toplumsal edebiyata yönelmiştir. Bekir Yıldız?ın elimizdeki ?Alman Ekmeği? kitabındaki öykülerden yola çıkarak Almanya?daki işçilerimizin sorunlarını, dış göçün yarattığı problemleri, Alman?ların Türk işçilerine, hatta çifte vatandaşlık hakkını alanlara yönelik uygulanan ayrımcılığı, çarpıcı bir şekilde ve çıplak haliyle görebilmekteyiz. Bekir Yıldız, uzun yıllar Almanya?da yaşamış, yabancıların işçilerimizi ve sorunlarını nasıl gördüğünü, yerinde yapılmış incelemelerle ve gözlemlerle anlatmış. Biz de bunun sosyal ve siyasal sebepleriyle, günümüzde yaşanan hadiselerle ilişkilendirmeye çalıştık. Yıldız?ın hikâye ve romanlarında, çeşitli sosyal ve siyasal meselelere bazen bir tamlamada, bazen de bir kelimede ifadesini bulan ciddi eleştiriler vardır. Yıldız?ın beş romanından üçü; Türkler Almanya?da, Halkalı Köle ve Aile Savaşları otobiyografik karakterlidir. Yani Yıldız bu üçündeki olayları kendi yaşamından fazla bir değişiklik yapmadan olduğu gibi aktarmıştır. Türkler Almanya?da adlı eseri ilk yazılan ve hiç ilgi görmeyen romanıdır. Bu roman bir nevi ?Alman Ekmeği? adlı eserin bir ön çalışması niteliğindedir. Yazar her ne kadar bu kendi bastığı ilk kitabıyla edebiyat dünyasına girse de kitabı hiç ilgi görmemiştir. Yıldız?ın konusunu İslam tarihinden alan tek eseri ise ?Ve Zalim Ve İnanmış Ve Kerbela? adlı romanıdır. Yazar tarihte yaşanmış ?Kerbela? olayından yola çıkarak günümüz olaylarına 12 Eylül 1980 yılına göndermeler yapar. Yazarın son romanı ?Darbe?de ise açıkça 12 Eylül 1980 darbesiyle yaşanan olaylar ve yozlaşan değerler eleştirilir. Sonuç olarak yazarın romanları da hikâyeleri gibi toplumsal çizgide verilmiş eserlerdir.
Özet (Çeviri)
Bekir Yıldız was one of our important writers who left his marks upon 1970s and created works about social life. His place and importance in Turkish Literature is due to his stories rather than his novels. With his famous work ?Reşo Ağa?, our story-writing took such a new direction that Turkish story-writing moved from pessimistic literatüre to social literature which was in line with the works of Sabahattin Ali. Starting with the stories in Bekir Yıldız?s book Alman Ekmeği, we can see clearly the problems of our workers in Germany, the problems migration created, the discrimination against Turkish workers, even the ones who had dual citizenship were exposed to. Bekir Yıldız lived in Germany for a long time and conveyed, with appropriate observations and examinations, how the foreigners see our workers and their problems. We have tried to connect social and political reasons from this point of view with the recent events. In Yıldız?s stories and novels, there is much criticism about social and political issues that can be seen sometimes in a noun phrase, sometimes in a word. Three of Yıldız?s five novels, Türkler Almanya?da, Halkalı Köle and Aile Savaşları are autobiographical. Namely, the events in these three novels are the ones that Yıldız reported from his own life without much change. His book ?Türkler Almanya?da? is his first novel which didn?t take any attention. This novel is somehow like the predecessor study of the novel ?Alman Ekmeği?. He entered literary world with this book which he published on his own, so it didn?t take any attention. Yıldız?s only book which takes its subject from history of Islam is ?Ve Zalim ve İnanmış ve Kerbela.? In this book, the writer refers to recent events and 1980 military coup by following the example of ?Kerbela? event in history. In the writer?s last novel ?Darbe?, events following 1980 military coup and degenerated values are criticized. In conclusion, his novels as well as his stories are works dedicated to social life.