Elmalılı M. Hamdi YAZIR'ın eserlerinde din-toplum ilişkisi
Relation of religion-society in Elmalılı M. Hamdi Yazır's Works
- Tez No: 217472
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜNYAMİN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Elmalılı M. Hamdi YAZIR'ın Eserlerinde Din-Toplum likisi ?Mustafa ÖZDEMR Elmalılı M. Hamdi Yazır, yakın tarihimizde çalımaları ve fikirleriyle dikkatleri üzerine çekmi, dini ilimlerden felsefeye, siyasetten sanata kadar uzanan birikim ve tecrübesiyle mümtaz ahsiyetler arasındaki yerini almıtır. « Din ? toplum ilikisi » kavramı sosyolojik açıdan birçok konuyu içine alacak genilikte bir kavram olduu için dintoplum ilikisinin `ne'liini ve `nasıl'lıını tespit ve tahlil etmi sosyologların formüle ettikleri, daha dorusu din- toplum ilikisinin daha iyi anlaılmasını sistematik bir hale getirmi olan Peter Berger'in, `dısallama, nesnelleme ve içselleme` eklindeki görüleri ile Ünver Günay'ın `subjektif din, objektif din ve subjektif dini tecrübenin objektiflemesi' eklinde ileri sürdükleri görülerden hareketle, benzeri düüncelerin karılıının Elmalılı M. Hamdi Yazır'da nasıl olduunu tespit etmek amacıyla böyle bir çalıma yaptık. Çalımamızın ilerleyen bölümlerinde, Elmalılı M. Hamdi Yazır'ın okumalarımızda dikkatimizi çeken kendine özgü, sosyolojik deerlendirmelerinde din - toplum ilikisinin içine girebilecek belli balı konuları tasnifleyerek deerlendirmeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Relation Of Religion- Society n Elmalılı M. Hamdi Yazır's Works-Mustafa ÖZDEMR M.Hamdi Yazır, who was from Elmalı, drew attention with his works and ideas in our close history and placed among the privileged people with his experience and knowledge extended from theology to philosophy from politics to art. We did such a work to attach how was the such thoughts? meanings in M.Hamdi Yazır?s opinion with the action from the opinions which were formulated by sociologists who attached and analyzed quantitiy and quality of relation of religion-society, and actually from the opinions of Peter Berger, who systematized the understanding of relation of religionsociety to be understood well , in the shape of externalization, objectification and internalization and from the opinions of Ünver Günay which were put forward in the shape of subjective religion ,objective religion and being objective of subjective religious experience , because the concept of relation of religion-society was a concept in an extent involving a lot of subjects from the angle of sociology. In the following parts of our work, we aimed to evaluate well-known subjects which can be stated into relation of religion?society in his original sociological evaluations and which drew our attentions by classifying in our readings of M. Hamdi Yazır.