Edebiyatımızda Lale Devri ve Damat İbrahim Paşa'ya sunulan kasideler inceleme-metin
İn our literature Tulip Age and written for Damat İbrahim Pasha kaside's study-text
  1. Tez No: 217471
  2. Yazar: METİN HAKVERDİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET SEVGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 865
Özet
Tezimizde Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'ya sunulmak üzere Faiz Efendi ve Şakir Bey tarafından hazırlanan mecmua esas alınmıştır. İbrahim Paşa gerçekten dikkatle incelenmesi gereken bir yenilikçi ve sanat kültür hayatına canlılık getiren bir şahsiyettir. FŞM adını verdiğimiz bu mecmua Süleymaniye Kütüphanesi Halet Efendi Kitaplığı 736 numarada kayıtlıdır ve 636 varaktır. Bu eserde devrin tüm edebi zenginliğini gözler önüne seren kaside, gazel-i müzeyyel, tarih manzumeleri, terkib-i bent gibi şiirler mevcuttur. FŞM'de Lale Devri'nin zenginliğini gösteren, İbrahim Paşa'ya yazılmış 82 şairin 252 şiir vardır. Lale adları, nevruziyeler, Nedim'in şen kahkahaları ve adları sadece paşa, bey diye anılan pek çok kişinin doldurduğu bir mecmua ile karşı karşıyayız. Çalışmamıza İbrahim Paşa haricinde şiirler alınmadığı için 502 şiirin bulunduğu bu eserin yaklaşık yarısı ele alınabilmiştir.
Özet (Çeviri)
We have prepared the thesis which consist of the study-text of the ?mecmua? written for Nevşehirli D?mad İbrahim Pasha by Faiz Ephendi and Şakir Bey. Nevşehirli D?mad İbrahim Pasha is really worth examining carefully with his reformist, open minded personality giving importance to art and culture. The mecmua that is abbreviated FŞM is booked in Halet Ephendi bookcase with the number 736 in Süleymaniye Library and has (1272 pages) 636 sheets. İt is almost a treasure which summarizes its period with beautiful kaside, gazel-i müzeyyel, history poem, terkib-i bend, musammad and other kinds of (nazım) verses. The wind of ?Tulip Age? blows in FŞM in which totally 252 poems, and 81 poets are examined carefully. Names of tulips, nevruziyes, the joyful laughters of Nedim, the deep inner worlds of intellectuals who are named bey, pasha, mutasarrıf, sientist and historician fill up that mecmua.