Konya, Ankara ve Denizli'de bulunan hazır giyim işletmelerinde hizmet içi eğitimin yeri, önemi ve bu alanda yapılan uygulamaların değerlendirilmesi
The importance of the in-service training of the ready-made clothing which has been in Konya, Ankara and Denizli and its evaluation an process
  1. Tez No: 217473
  2. Yazar: MEHPARE AKMEŞE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ŞERİFE KÜÇÜKOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hizmet içi egitim isletmede çalısanların verimliliklerini artırmayı, gelecekteki görev ve yerine getirebilmelerini, daha kaliteli is yapmaları için onların bilgi, deneyim ve becerilerini artırmayı amaçlayan egitim faaliyetleridir(Canman,1997). Türkiye'de hazır giyim sektörünün dünya piyasasındaki yerini koruması, isletmelerin öncelikle gelismeleri ve yenilikleri takip etmeleri ile mümkün olacaktır. Bunu gerçeklestirirken, sürekli egitim kavramının getirdigi hizmet içi egitim ihtiyacı ortaya çıkmıstır. ste hazır giyim sektörünün gelismesinde hissedilen bu ihtiyaç üzerine; Konya, Ankara ve Denizli'de bulunan hazır giyim isletmelerinde hizmet içi egitimin yeri, önemi ve bu alanda yapılan uygulamaların degerlendirilmesi arastırmanın konusunu olusturmaktadır. Arastırma ile hazır giyim isletmelerindeki hizmet içi egitim faaliyetlerinin durumu, yapılan uygulamalar degerlendirilerek; isletmelere, egitim hizmeti veren kuruluslara ve sektörün gelismesine çalısan kurumlara yönelik önerilerde bulunulması amaçlanmıstır. Arastırmada survey tarama modelinden faydalanılmıs, ortaya konan bilgilere çesitli kaynak taraması, internet ve anket yoluyla ulasılmıstır. Konya, Ankara ve Denizli'de bulunan 100 hazır giyim isletmesine uygulanan anketlerdeki verilerin analiz edilip degerlendirilmesiyle, önemli sonuçlara ulasılmıstır. Arastırma sonucunda belirtilen illerdeki hazır giyim isletmelerinde, çalısanların egitimine duyulan ihtiyacın fazla oldugu ancak uygulamalarda yetersiz kaldıkları belirlenmistir. Ayrıca yapılan egitimlerde belirli bir plan ve program izlenmedigi, uygun yöntem ve tekniklerin uygulanmadıgı tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
In training sevices are the training activities aiming to increase the productivity of workers, to make them achieve their duties in the future as well as to expand their knowledge, experience and their abilities for a more qualified piece of work. (Canman,1997). Only when the ready-made clothing sector in Turkey follows the improvements and reforms firstly, will it be possible for them to keep the place they have in the world market. While realising this, there occurs the need for inservice training which the term ?constant education? brings with. Upon this need, which is for the development of our ready-made clothing sector, the role of in-service training, its importance and the evaluations of applications in this field constitute the subject matter of this survey. In the survey, it is aimed to give advice to enterprises, foundations giving education and institutions aiming to develop sector, by evaluating the applications made with the condition of in-service training occupations in ready-made clothing enterprises. The survey research model has been used and the mentioned information has been reached via internet, polls and search of sources. By analyzing and evaluating the data in polls, which have been applied to a hundred ready-made clothing enterprises in Konya, Ankara and Denizli, important results have been found. As a conclusion of this survey, in ready-made clothing sectors in the cited cities, it has been pointed out that need for training workers is so high, however; in practices it has become insufficient. Also, it has been defined that in the training process, neither a specific plan nor a specific programme is followed. Furthermore, any suitable method or technique is not carried out.