Ahmed b. Hanbel'den gelen çoklu rivâyetler (el-Muğnî örneği)
Many rumors from Ahmed b. Hanbel (el-Muğni example)
- Tez No: 217538
 - Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ÇEKER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hanbelî Mezhebi'nin kurucu mamı olan Ahmed b. Hanbel (d. 241/855) hadis ilminin yanı sıra fıkıh ilmi ile de mesgul olmus ve birçok meselede fetva vermistir. Ne var ki sahsından ve görüslerini nakleden râvilerden kaynaklanan bazı sebeplerden dolayı bize kendisinden aynı mesele hakkında iki, üç, dört ve hatta bes farklı görüs nakledilmistir. Çalısmamızı kendisi ile sınırlı tuttugumuz, bn Kudâme'ye (d. 620/1223) ait olan ?el-Mugnî ala Muhtasari'l-Hırakî? isimli eser Hanbeli Mezhebi'nin temel kaynakları arasındadır. Çalısmamız bir giris ve dört bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde, Ahmed b. Hanbel-bn Kudâme'nin hayatları, eserleri, ilmî kisilikleri ve ?el-Mugnî? isimli eser hakkında bilgi verilmistir. Birinci bölümde, Ahmed b. Hanbel'den aynı mesele hakkında gelen iki'li rivâyetler, kinci bölümde, Ahmed b. Hanbel'den aynı mesele hakkında gelen üç'lü rivâyetler, Üçüncü bölümde, Ahmed b. Hanbel'den aynı mesele hakkında gelen dört'lü rivâyetler, Dördüncü bölümde, Ahmed b. Hanbel'den aynı mesele hakkında gelen bes'li rivâyetler, konu baslıklarına göre tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
The founder of the Hanbeli Mezheb?s mam Ahmed b. Hanbel (d. 241/855) has accopated Hadis science, Fıkıh science and give a lot of fetwas many subjects. But causes of the himself and changer of the views have transfered two, three, four or five different views about same subject. The name of the ?el-Mugni ala Muhtasari?l-Hıraki? book is in the Hanbeli Mezheb?s base source. Our working have one entrance and four chapter: At the entrance have information about the Ahmed b. Hanbel-bn Kudame?s lifes, boks, scientific individualities and about name of the ?el-Mugni? book. At the first chapter, double rumors from Ahmed b. Hanbel about the same subject, At the second chapter, trio rumors from Ahmed b. Hanbel about the same subject, At the third chapter, quartet rumors from Ahmed b. Hanbel about the same subject, At the fourth chapter, quintet rumors from Ahmed b. Hanbel about the same subject have given.