The contribution of contrastive stylistic studies to foreign language teaching: a stylistic comparison of nineteen eighty four by G.Orwell and we by Y. Zamyatin
Karşılaştırmalı sitilistik incelemelerin yabancı dil eğitimine katkısı: G.Orwell'in 'Bin dokuz yüz seksen dört' ve Y. Zamyatin'in 'Biz' adlı romanlarının sitilistik bir karşılaştırması
  1. Tez No: 217536
  2. Yazar: OXANA PANASYUK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalısmanın amacı George Orwell'in Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı romanı ile Y. Zamyatin'in Biz adlı romanının stilistik özelliklerini incelemek ve yabancı dil ögretimi gören ögrenciler için edebî metinlerin stilistik incelemelerinin önemini ortaya koymaktır. Bu stilistik inceleme ve karsılastırma için seçilmis iki romanın tematik görünümleri de ciddi benzerlikler içerir. Birinci bölümünde çalısmamızla ilgili önbilgiler, çalısmamızın amacı, problemin belirlenmesi ve çalısmada kullanılan metot üzerinde durulmustur. kinci bölümde, bu alanda daha önce yapılan çalısmalar hakkında kısa bilgiler yer almaktadır. Sonraki iki bölüm M. Short ve G. Leech'in yöntemleri dogrultusunda G. Orwell'in Bin Dokuz Yüz Seksen Dört'ü ile Y. Zamyatin'in Biz adlı romanının stilistik analizlerini içermektedir. Besinci bölümde söz konusu romanların karsılastırmaları yer almaktadır. Çalısmamızın son bölümünde bu tip stilistik metin analizlerinin yabancı dil ögrenimindeki önemi ve islevi üzerinde duruldu. Sonuç bölümünde çalısmamızın özeti ve çalısmada ulasılan bulguların degerlendirilmesi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the stylistic peculiarities of the novels ?Nineteen Eighty Four? by G. Orwell and ?We? by Y. Zamyatin, and to investigate the importance of the stylistic analysis of a literary work for the students learning foreign languages. The novels chosen for the stylistic analysis and comparison are thematically close to each other. They share many similarities both in style and in meaning, but their expressiveness is achieved via different means. In the first chapter, the general background to the study, the goal and scope of the study, the statement of the problem and method of the study are introduced. The second chapter reveals the works done in this field before. The next two chapters deal with the stylistic text analysis of the novels ?Nineteen Eighty Four? by G. Orwell and ?We? by Y. Zamyatin according to the method proposed by M. Short and G. Leech. Chapter five presents the comparison of the novels under discussion. The last chapter of this work explains the importance of this kind of stylistic text analysis for foreign language teaching. In the concluding section the summary and findings are presented.