Mehmed Niyazi'nin romanlarındaki halk bilimi unsurları üzerine bir inceleme
Mehmed Miyazi's novels folklore elements interested a study
- Tez No: 217539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKERİYA KARADAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Türk kültüründe, yazılı edebiyat ve sözlü gelenek ilişkisi canlıdır. Sözlü gelenek, yazılı edebiyat için bazen doğrudan kaynak, bazen de etkili bir malzeme olmaktadır. Bu çalışmada, çağdaş ve başarılı bir romancı olan Mehmed Niyazi Özdemir'in romanları, halk bilimi yönünden incelenmiştir. Romanlar, halk bilimi unsurları bakımından taranmış, bulunan malzemeler tasnif ve tahlil edilmiştir. Çalışma, günümüz edebiyatında halk biliminin rolü hususunda fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
In turkish culture, The relation of oral and written literature is alive. Oral tradition is sometimes direct source and sometimes an effective equipment for written literature. In this study, the novels of Mehmed Niyazi ÖZDEMİR, who is modern and succesfull writen was examined in the way of folklore, Novels were scanned according to the folkloric elements, and findings were classified and analysed. The study gives a notion about the role of folklore in contemprary literature.