Reşat Nuri Güntekin'in Dudaktan Kalbe adlı romanının cümle bilgisi bakımından incelenmesi
The analysis of Reşat Nuri Güntekin's novel Dudaktan Kalbe in terms of sentence knowladge
- Tez No: 217544
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAZIM KARABÖRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Reşat Nuri Güntekin'in Dudaktan Kalbe adlı romanının ilk baskısı esas alınarak yapılan bu çalışmada, Türkiye Türkçesi dil bilgisinin cümle bilgisi dalı ile ilgili kapsamlı bilgiler verilmiş, başlıklar ile ilgili olarak istisnalar, ayrıntılar ve romanda karşılaşılan farklılıklar gösterilmeye çalışılmış ve romanın cümleleri bu başlıklar için örnek cümleler olarak kullanılmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde; grubun kelime çeşidi ve cümle ögesi olarak görevleri esaslarına göre kelime grupları, ikinci bölümde; cümlenin ögeleri, üçüncü bölümde de cümle çeşitleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted on the first edition of Reşat Nuri Güntekin?s novel, Dudaktan Kalbe. Comprehensive information is given about the sentence structure of Turkish grammar and also exceptions about titles and differences in the novel have been stated and sentences of the novel have been used as examples of these titles. Moreover the study consists of three chapters: In the first chapter word groups are studied considering the types of the words and their functions as a component. In the second chapter, the components of the sentence are handled and in the third chapter, sentence types are examined.