Yansıtıcı düşünme becerisinin kaynak tarama ve rapor yazma derslerindeki etkisi
The effect of reflective thinking skill on the source searching and report writing course
  1. Tez No: 217545
  2. Yazar: SALİHA KOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ MURAT SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, yansıtıcı düşünme becerisine dayalı bir öğretim etkinliği uygulanarak öğrencilerin bu uygulama hakkındaki görüşleri ve yansıtma yaptıkları alanlar hakkında derinlemesine bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Yine araştırmanın amacı kapsamında öğrencilerin performanslarının değerlendirilmesinde kullanılan ölçütlere ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu çalışma, eylem araştırması desenini içeren bir durum çalışmasıdır ve nitel bir araştırmadır. Araştırma katılımcıları, 2006- 2007 öğretim yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Lisans Programı 1. sınıfta okumakta olan 51 öğrencidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilerden elde edilen dokümanlar kullanılmıştır. Bunlar, öğrencilerin yansıtıcı günlükleri, öğrencilere uygulanan anketler ve öğrencilerin hazırlamış oldukları performans ödevleridir. Araştırma sonuçlarına göre öğrenciler bu uygulamayla kalıcı bilgi edinme, bildiklerini uygulamaya geçirme, uygulamalarını sürekli olarak analiz ederek geliştirme, düşüncelerini organize etme ve yazılı olarak dile getirme, alanlarındaki yayınları daha yakından tanıma ve bu alan hakkında fikir yürütme ve araştırma becerilerini geliştirme fırsatı bulmuşlardır. Ayrıca öğrenciler, duygularını ifade etme ve kendilerini değerlendirmede gelişim göstermişlerdir. Bu çalışmada, öğrenciler arasında işbirliğinin sağlanması ve öğrencilere öğretim elemanın rehberliğinin yansıtıcı düşünme becerisinin geliştirilmesinde önemli role sahip olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin günlüklerde yansıtma yaptıkları alanlar uygulama başından sonuna doğru değişim göstermiştir. Öğrencilerin performanslarının değerlendirilmesinde hazırlamış oldukları araştırma önerileri kullanılmıştır. Uygulamada performansa dayalı bir değerlendirme yönteminin tercih edilmesi öğrencilerin araştırmalarını aktif olarak yürütmelerini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
A teaching activity based on reflective thinking skill was implemented in this research. By this implementation, it is aimed to gain in-depth data about students? views about this practice and their areas of reflection. This is a case study that was conducted in the form of an action research in qualitative research paradigm. The participants of the research are the 51 freshman in the Guidance and Psychological Counseling Department at Selcuk University in 2006- 2007 spring semester. Documents of the students were used as data collection tools. These tools were students? reflective journals, questionnaires and performance tasks. According to the results of this research, students had opportunity to gain retention of the learning, to apply the knowledge, to develop practices by analyzing them, to organize and express ideas by words, to have more information about the publications in the field of study and to develop searching skiils. Supplying the collaboration between the students and the guidance of the instructor had an important role in developing reflective thing skills. The areas of reflection changed throughout the implementation. The research proposals of the students were used to evaluate their performance. By the evaluation method based on performance, students could conduct their searchs actively.