Devlet ve özel ilköğretim okullarında öğretmenlerin öğretmenler kurulu aracılığıyla yönetime katılmalarına ilişkin öğretmen ve yönetici görüşleri
In public and private primary schools, the views of the teachers and managers about joining the management of the teachers through teachers committee
  1. Tez No: 217543
  2. Yazar: AŞKIN DENGİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu arastırmanın amacı, devlet ve özel ilkögretim okullarında çalısan ögretmen ve yöneticilerin, ögretmenlerin ögretmenler kurulu aracılıgıyla yönetime katılmalarına iliskin algı ve beklenti düzeylerini belirlemektir. Arastırmanın evrenini, 2006-2007 egitim ögretim yılında Konya ili merkez ilçelerindeki devlet ve özel ilkögretim okullarında görev yapan ögretmen ve yöneticiler olusturmaktadır. Arastırmada 417 ögretmen ve 182 yönetici olmak üzere 599 katılımcı yer almaktadır. Arastırmada, Sarpkaya tarafından gelistirilen ?Liselerde Yönetime Katılmada Ögretmenler Kurulu Hakkında Ögretmen ve Yöneticilerin Algı ve Beklentileri? adlı likert tipi 47 soruluk ölçek kullanılmıstır. Arastırmada elde edilen bulgular sonucunda; Okuldaki görev degiskenine göre, ögretmenlerin ögretmenler kurulu aracılıgıyla yönetime katılmalarıyla ilgili algıları düzeylerinin düsük, beklenti düzeylerinin yüksek oldugu, Çalısılan kurum degiskinine göre, ögretmenlerin ögretmenler kurulu aracılıgıyla yönetime katılmasında özel ilkögretim okullarında çalısan ögretmen ve yöneticilerin, devlet ilkögretim okullarında çalısan ögretmen ve yöneticilerden algı düzeylerinin daha yüksek oldugu, buna karsın beklenti düzeyleri arasında anlamlı bir farklılasmanın bulunmadıgı, Cinsiyet degiskenine göre, ögretmenlerin ögretmenler kurulu aracılıgıyla yönetime katılmasında, kadın ögretmen ve yöneticilerin, erkek ögretmen ve yöneticilere göre algı ve beklenti düzeyleri açısından daha yüksek düzeyde katılım gösterdikleri,
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine perception and expectation level of the teachers, managers who are working at state and private primary schools regarding participation of management through board of teachers. The teachers and directors who have duties at the state and private schools in the center districts in 2006-2007 education teaching year compose the universe research. There are 417 teachers and 182 directors, totally 599. A scale 47 questions likert type under title of ?Perception And Expectation Of Teachers Managers Regarding Participation Of Management n High Schools Through Board Of Teachers? which was developed by Sarpkaya was used reserach. According to the results which are acquired in research; Perception level of the teachers and directors who are employed in state and private primary schools in Konya and center districts regarding participation of management through board of teachers was low but the expectation level was high according to duty factor at school. According to employee founding factor, perception level of the teachers and directors who are employed in private primary schools regarding participation of management through board of teachers was higher than are teacher and directors who are working in state primary schools but there wasn?t any meaningful difference at their expectation level. According to gender factor, perception level of the female teachers and directors regarding participation of management through board of teachers was higher than male teachers and directors.