Ülkelerin kalkınmışlık düzeylerini etkileyen faktörlerin çok seçenekli tercih modelleri ile incelenmesi
Investigating the factors that effect the development level ofcountries by multinomial discrete choice models
  1. Tez No: 217582
  2. Yazar: BURAK GÜRİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı ülkelerin kalkınmışlık durumlarına etki eden faktörleriincelemektir. Bu analiz farklı yöntemlerle yapılabilirse de bu çalışmada çokseçenekli bağımlı nitel değişkenli modeller ile inceleme yapılmıştır. Ekonometrideyaygın olarak kullanılan regresyon modellerinde özel durumlarda özel değişkenlerkullanılması gerekmektedir. Bu değişkenlerden biri de nitel değişkenlerdir. Niteldeğişkenler modellerde bağımlı değişken olarak yer alabilirler. Nitel değişkenlerdaha yaygın olarak iki seçenekli olarak kullanılırlar. Bu tür modeller söz konusuolduğunda doğrusal olasılık, logit ve probit modelleri kullanılmaktadır. Kavrambirliği sağlamak için bu modeller çalışmanın birinci bölümünü oluşturmaktadır. Niteldeğişkenin ikiden fazla değer alması ve bağımlı değişken olması durumunda çokseçenekli doğrusal olasılık, logit ve probit modelleri söz konusu olmaktadır. Bumodeller iki seçenekli modellerden farklı şekilde incelenirler. Çalışmanın ikincibölümünde bu modeller incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise yapılanuygulama ile ülkelerin gelişmişlik durumunu etkileyen faktörler çok seçenekli logitmodeli ile belirlenmiştir. Buna göre etkin faktörler Eğitim çağındaki nüfusunöğrenim görme oranı, satınalma gücü paritesi ile düzeltilmiş kişi başına gayri safimilli hasıla, kadınların parlamentodaki oranı'dır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the factors that effects the developmentlevel of countries. In this study, the multinomial dependent qualitative model is used,despite the fact that it is possible to use different methods in this kind of analysis.The regression models that are widely used in econometrics, necessiates to employsome special variables in special cases. One of those special variables is qualitativevariable. The qualitative variables may take place in the models as dependentvariable. The qualitative variables are usually employed as bienary variables. Linearprobability models, logit and probit models are used ,when such models arediscussed. Those kinds of models costitute the first section, in order to set a bridge tothe next section. In case the qualitative variable is a dependent variable having morethan two values, it is necessary to use the multinomial linear probability, logit andprobit models. The mentioned models are evaluated in a way different from thebienary models. These models are employed and evaluated in the second section. Inthe last chapter of the thesis, the factors that effects the development level ofcountries are determined by using multinomial logit model. The results shows thatthe factors are literacy rate of the population at educational age, GNP per personadjusted by purchasing power parity, and the ratio of female members in theparliament