Bayesyen regresyon ve winbugs ile bir uygulama
Bayesian regrassion and an application with winbugs
- Tez No: 217581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KARUN NEMLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı Bayesyen yaklaşımın temel özelliklerine işaret ederek,regresyon analizini Bayesyen ilkelere göre gerçekleştirmektir. Bayesyen yaklaşımınön bilginin kullanılmasına olanak vermesi sayesinde regresyon analizinde çok dahaetkin parametre tahmini yapılabilmektedir. Parametrelere ilişkin çıkarsama, hipoteztesti veya güven aralıkları hesabı ön bilgi ve örneklem bilgisine dayandırılarakyapılır. Tekrarlanan davranışları göz önünde bulundurarak çıkarsama sürecinegitmeye gerek duyulmaz. Bayesyen yaklaşım özellikle ekonometrik modellerdekarşılaşılan sorunlarda çözüm olabilmektedir. Örneklem ister büyük ister küçükolsun, yöntem çalışmaktadır. Bilgisayarların gelişmesi ve yazılımdaki ilerlemelerleBayesyen yaklaşımın uygulanmasında artık (nümerik integral) hesaplamaya ilişkinhiç bir sorunla karşılaşılmamaktadır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to carry out regression analysis in the line withBayesian principles by pointing out the main features of Bayesian approach. Inregression analysis, Bayesian approach can realize more effective parameterestimation by means of providing the opportunity to use prior information. Theinference about parameters, hypothesis testing or confidence interval are performedon the basis of the both prior information and sampling information we have. Thereis no need to apply the inference procedure in terms of their behavior in repeated.Bayesian approach especially provides solutions to the problems that are met ineconometric models. Bayesian approach works well both in small and large samplesize. Any longer, there is no difficulty to compute numerical integration of theapplications within the Bayesian context as the technical impovements of computereffort and software products are increased.