Yerel yönetimlerde stratejik planlamanın maliyetleme boyutu (örnek uygulama ve bir elektronik ftm modeli önerisi)
Local administrations and costing of strategic planing
- Tez No: 217587
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kamu yönetimi yaklaşımındaki değişimler, belediyecilik yönetim ve kavramlarında da yaşanmaktadır. Belediyelerin bu değişimleri yakından takip etmeleri gelecekleri açısından son derece önemlidir.Stratejik planlama ve performans esaslı bütçeleme ile birlikte maliyetleme yöntemleri de bu gelişmelere paralel olarak değişmekte, geleneksel yöntemle yapılan maliyetlemedeki aksaklıklar önlenmeye çalışılmaktadır. Çünkü belediyelerin geleneksel yöntemlerle oluşturdukları maliyetleme, belediyeleri yanlış sonuçlara götürebilmektedir.Geleneksel yöntemle ihmal edilen genel üretim giderleri ile oluşan maliyetlemedeki çarpıklığı önleyebilmek amacıyla yeni yöntemlerin geliştirilmesi ve uygulanması zorunluluğu doğmuştur.Geleneksel yöntemlerle yapılan maliyetleme sonucu oluşan yanlış maliyetlemeyi önleyebilmek ve belediye yöneticilerine doğru bilgiler sunabilmek amacıyla bir çok maliyetleme yöntemi kullanılmaktadır. Bu maliyetleme yöntemlerinden biri de ?Faaliyet Tabanlı Maliyetleme Yöntemi? dirFaaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi, genellikle özel sektörün mal üreten kısmında uygulanmış, kamu idarelerinde ve hizmet sektörlerinde uygulama alanı sınırlı kalmıştır. Oysa faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi, genelde hizmet üreten bir kamu idaresi olan belediyelerde de doğru sonuçlar oluşturabilecek düzeyde uygulama alanı olabilen bir maliyetleme ve raporlama yöntemidir. Üstelik performans esaslı bütçeleme mantığına da uymaktadır.Belediyelerin hizmet alanlarını oluşturan bölümlerinde ve birçok belediyecilik hizmetinde, faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi uygulanarak maliyetleme yapılabilir. Buna ek olarak elektronik tablolar ve internet ortamı kullanılarak maliyetler daha etkili verimli ve doğru hesaplanabilir. Hatta tüm belediyelerin maliyet verileri bir sistemiiiüzerinden, girilip, hesaplanıp, işlenip, depolanıp, arşivlenip, sorgulanıp, erişilip kullanılabilir ve yönetilebilir.
Özet (Çeviri)
The changes which have been observed in the approach of public administration have also been seen in municipality administration and concepts. It is therefore crucial for the future of municipal employees to follow these changes closely.In parallel with these changes, costing methods have changed along with strategic planning and performance based budgeting. Considerable efforts have been made to prevent possible handicaps in costing, because costing, created by municipalities in traditional way, may yield to unfavourable results from the point of municipalities.The necessity to develop and apply new methods so as to prevent the corruption resulting from costing consisting of production costs which have been neglected in the traditional way.Many costing methods are used in order to prevent wrong costing, which is created in accordance with the traditional way and whose aim is to present accurate information to municipal officers. One of these costing procedures is known as ?Activity Based Costing Method?.Activity based costing method has generally been applied in the manufacturing division of the private sector, whereas its range of application has been limited in public administrations and service sector. However, activity based costing method is a method of costing and reporting which has an area of application in a level which would also result in favourable outcomes in municipalities, a public administration generally producing service. Furthermore, it is in compliance with the logic of performance based budgeting.In the departments of municipalities including service areas and in many municipality services, costing can be made through the applicaton of the activity based costing method. In addition, costs can be calculated more effectively, efficiently and accurately by making use of electronic tables and Internet medium. Even the data belonging to all municipalities can be entered, calculated, processed, stored, archived,vinvestigated and accessed out of a single system so that they can be used and managed.