Tarihsel gelişimi içerisinde Çin'in sosyo-ekonomik yapısının incelenmesi
Evaluation of China?s socio-economic structure in historical development
  1. Tez No: 217588
  2. Yazar: LEVENT DÖLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZETTİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çin'in toplumsal yapısı binlerce yıl boyunca değişmeyen bazı temelözelliklere sahip olmuştur. Bu özellikler dolayısıyla Çin toplumu durağan bir yapıyasahip olmuştur. Çin toplumunun sosyo-ekonomik yapısını değişime zorlayanunsurlar çoğu zaman dışsal etkenler olmuştur. Bu özellik Çin Halk Cumhuriyet'ininkurulmasında belirleyici olduğu gibi bugün süren kapitalist restorasyon sürecinde deetkili olmaktadır. Asya Tipi Üretim Tarzı'nın egemen olduğu eski Çin toplumu 19.Yüzyıl ve 20. yüzyılın başında modernleşme sürecine girmiştir. Çin'inmodernleşmesi esas olarak 1949 devrimiyle bürokratik bir işçi devletinin çatısıaltında gerçekleşmiştir. 1978 yılında başlayan kapitalist restorasyon süreci bugünkapitalizmin Çin'de hakim hale gelmesiyle sonuçlanmıştır
Özet (Çeviri)
Chinese society used to have some basic features that do not change overthousands of years. Chienese society gains a stationary social structure because ofthese features. The factors which force the socio-economic structure of Chinesesociety ara usualy external ones. From the foundation of People?s Republic Of Chinafounded to the process of capitalist restoration that contiues today the main feature ofChinese society still exists. The ancient Chinese society which Asiatic Type ofProduction is hegemonic, came through the process of modernization in the 19thcentury and the beginnings of the 20th century. China achieved the goal ofmodernization under a bureucratic workers? state with 1949 revolution. The capitalistrestoration process which started in 1978, now ended with the capitalist hegemonyon China.