Türkiye'de küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman sorunları ve bu sorunlara yönelik politikalar (kredi politikaları)
Financing difficulties of small and medium size enterprises (Sme?s) and related policies
  1. Tez No: 217586
  2. Yazar: HAZAL CANDAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Konu: Türkiye'de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ'lerin) Finansman Sorunları ve Bu Sorunlara Yönelik Politikalar (Kredi Politikaları)Yazar: Hazal Candan ÇetinÜlke ekonomilerinin temel dinamikleri olan KOBİ'ler, bir ülkenin sosyo-ekonomik yapısı içinde çok önemli bir yere sahiptirler. Üretimdeki payları, istihdam içindeki payları ile endüstrileşmeye ve kentleşmeye katkıları açısından KOBİ'ler, ülke ekonomilerinin vazgeçilmez bir öğesidir.Çalışmada, Türkiye'de KOBİ'lerin finansman sorunları ve bu sorunlara yönelik politikalar kapsamında kredi politikaları irdelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmakta olup, birinci bölümde KOBİ kavramı, KOBİ'lerin avantajları ve dezavantajlar ile ekonomideki rolü irdelenmiş, ikinci bölümde KOBİ'lerin finansman sorunları ve KOBİ'lere sağlanan finansal destekler üzerinde durulmuş ve üçüncü bölümde finansman sorunlarının çözümüne yönelik politikalar kapsamında kredi politikaları incelenmiştir. Tümdengelim metodunun izlendiği çalışmada, Türkiye'de KOBİ'lerin mevcut finansal desteklerden yeterince faydalanamadıkları ve finansman sorunlarının mevcut olduğu görülmüştür.KOBİ'lerin finansman sorunlarının giderilmesinin Türkiye ekonomisi açısından çok önemli olduğu ve uluslararası arenaya da etkisi olan Türkiye'nin Avrupa Birliği ile müzakere sürecinin ve 2008 yılında yürürlüğe girecek olan Basel II Sermaye Uzlaşısı'nın etkisiyle, KOBİ'lerin finansman sorunlarının azalacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
SME?s which are basic dynamics of national economy, have a very important place in the socio-economic structure of a country. SME?s are indispensable items of national economies with their portion in production, portion in employment and their contribution to industrialization and urbanization.In the study, financial problems of SME?s in Turkey and the credit policies that are related to the financial problems of SME?s are explicated. The study consists of three chapters that, the definition of SME?s, advantages and disadvantages of SME?s and the role of SME?s in economy is studied in the first chapter, the financial difficulties of SME?s and the financial supports that are related with SME?s is studied in the second chapter and finally in the third chapter, credit policies that are included in the solution-oriented policies of these financials diffuculties of SME?s is studied. Deductive method is used in the study and in Turkey, it is seen that SME?s can not benefit sufficiently from such supports and have financing problems.Correcting of financial problems of SME?s is so important for the Turkish economy and with the effects of negotiation process between Türkiye and European Union and Basel II Capital Accord that will become effective in 2008, which have also impact on the international stage, financing problems of SME?s is guess to diminish.