Türk sigorta sektöründe hayat dışı branşlarda serbest tarifeye geçişin etkileri üzerine bir araştırma : 1990 ? 2006
A research on the effects of the pass at the free tariff at the non-life branches in the Turkish insurance sector: 1990-2006
  1. Tez No: 217607
  2. Yazar: SERHAT SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ARDIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tez, AB ile uyum çabaları kapsamında Türk Sigortacılık Sektöründekizihniyet değişiminin ve bu değişimin en temel argümanı olan serbest tarifeuygulamasının sektörün gelişimine ve sektörün ülke ekonomisine olan katkısınaetkilerini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır.Tanımlayıcı araştırma modeli kapsamında ilk üç bölümde başta sigortacılıkolmak üzere araştırılan konu ile ilgili teorik bilgiler verilmiştir.Tezin uygulama bölümünde mikro açıdan analiz ekonometrik modelkapsamında, geleneksel yaklaşım yöntemiyle yapılmıştır. 1990 ? 2006 yıllarınıkapsayan zaman serisi verileri kullanılarak oluşturulan ekonometrik model E-Views1.0 bilgisayar paket programı kullanılarak En Küçük Kareler yöntemiyle testedilmiştir. Mikro açıdan ekonometrik model kullanılarak yapılan incelemesonucunda serbest tarife uygulamasının sektörde belli bir büyüme sağladığıgörülmüştür. Ancak serbest tarife uygulamasının fiyatları düşürerek sigortacılığıtabana yayamadığı görülmüştür. Makro açıdan analiz ise analitik çalışma modelikapsamında Türk sigorta sektörünün temel göstergelerinden faydalanılarakyapılmıştır. İncelenen dönemde sektörün ülke ekonomisine katkısının azaldığıgörülmüştür. Hem ülke ekonomisi içindeki ağırlığında hem de dünya sigortapiyasasındaki konumunda olumlu bir değişim görülmemiştir.Bu sonuçlar serbest tarifeye geçilmesi sırasında açıklanan amaçlarıngerçekleştirilemediğini göstermiştir. Ulusal sigorta sektörünü korumak amaçlı olarakaçıklanan bu uygulamanın sadece AB'ne uyum çabaları nedeniyle yapıldığınıgöstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is focused on the mentality alteration in the Turkish InsuranceSector and the effects of the free tariff practice which is the fundamental argument ofthis mentality alteration, on the sector?s performance and the contribution to thenational economy within the framework of efforts of the EU accordance progress.In the first three sections of the research, theoretic background of the relatedresearch topic has been examined.In the application section of the thesis, micro analysis has been executed byeconometric models with traditional approach method. Time series data which covers1990-2006 tested in E-Views 1.0 software by Least Squares Method. According tomicro analysis free tariff practice has an effect on the sector?s growth. On the otherhand it is seen that free tariff practice couldn?t manage to generalize the sector bylowering prices. Macro analysis administered by the main indicators of the TurkishInsurance Sector. Within the examined period, insurance sector?s contribution tonational economy declined. Notwithstanding neither in domestic nor in globalposition of the insurance sector has been changed positively.These results show that the so called targets of the free tariff applicationcouldn?t have been achieved. This application which has been implied for protectingthe national insurance sector is just implicated in order to achieve EU accordanceefforts.