Kıdem tazminatı:Türkiye ve Kanada örneği
Severance pay as in Turkish and Canadian practices
- Tez No: 217608
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK KURTULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Çalışma hayatının en önemli unsuru sanayileşme sürecinde değeri daha da artan insandır. İnsana gereken değerin verilmesi, barış ortamının sağlanması ve verimin de arttırılmasi yoluyla hem işçi hem işveren kesimine yarar sağlayacaktır. Tüm bunların yasal boyutları ise İş Hukuku kapsamına girmektedir. Türkiye'de İş Hukukunun çok tartışılan konularından biri olan ve belirli koşullarda işten ayrılmalarda çalışanlara işyerinde geçen zaman ve emeklerine karşılık olarak ödenen kıdem tazminatı, hem işveren hem de işçi kesimi açısından önemlidir.Aslında bu ödemeler zamanla amacından sapmıştır. İşçiye emeklilik ikramiyesi şeklinde algılanması gereken kıdem tazminatı mevcut haliyle çalışanlara gerekli avantajları verememekte, işverenlere ise maliyeti yüksek gelmektedir. Nitekim bu sebeplerdir ki Türkiye'de çesitli çabalara rağmen Kıdem Tazminatı Fonu'nun kurulması ile ilgili yasa henüz çıkarılamamış, şimdilik eski tazminat maddesi aynen korunmuştur. Henüz her kesimi memnun edecek ortak bir noktaya varılamamıştır.Kanada devletinin sistem farkı dolayısıyla hem federal düzeydeki yasalarda bu konu düzenlenmiş hem de değişik eyaletlerdeki çalışma hayatını düzenleyici kanunlarla kıdem tazminatı miktarları belirlenmiştir. Özellikle işten çıkarmalar konusunda kanunların çok detaylı olması ve haksız çıkarmaların engellenebilmesi; hem de kıdem tazminatına hak kazanmış çalışanın bu tazminatı alabilmesi için sosyal barışı koruyucu düzenlemeler getirilmiştir. Araştırdığımız her iki ülkede de sendikaların bu konudaki rolleri çok önemli olmakla beraber sendikalaşma oranları düşüktür.Bu tezde değişik yerli ve yabancı kaynaklar irdelenmiş, kıdem tazminatının gerek ülkemizde gerekse Kanada'daki uygulamaları değişik yönlerden ele alınmış ve mevcut yasaların iş hayatına yaptığı etkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important element, whose significance increases everyday is Layman in our industrialized world. As we pay more attention to needs of working people and help them work in peace, productivity increases. These relations are governed mainly by Labour Law. One of the most discussed areas in Labour Law in Turkey is the severance pay which is intended to compensate for the years and effort employees have put into the business, and are paid during termination of employment under certain conditions.In reality, these payments should be considered as a retirement package in Turkey. Unfortunately, at present, employees cannot benefit from the advantages while the employers complain about the high costs severance pay entails. The efforts to pass a new law about establishing a fund have not materialized and the old act is still maintained, since it was not possible to satisfy the social partners on this issue.Due to different legal requirements in Canada, Labour Law was regulated by federal laws originally and each province has passed its own laws regarding the amount of the severance pay. Laws are very specific about terminations and forbid any unlawful practices and strict about severance payments. In both countries, unions play an important role on this issue, although unfortunately percentage of unionized workers is small.In this thesis, I have studied termination of employment and the severance pay both in Turkey and in Canada from different aspects and considered the effects of present conditions on labour relations.