Turizmin bölgesel kalkınmaya sağladığı katkılar ve göller bölgesi uygulaması
Benefits provided by tourism on regional development and lakes region application
- Tez No: 217606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 442
Özet
Bölgesel kalkınma politikaları, belirli sosyal ve ekonomik kriterlerbakımından ortak özellik taşıyan ve öncelikle ülke ortalamasının altında yer alanbölgelerin kalkındırılarak diğer bölgelerle arasındaki gelişmişlik farkınıngiderilmesini amaçlar. Turizm bu noktada özellikle tarım ve sanayi faaliyetleri içinyeterli kaynak ve imkâna sahip olmayan, buna karşın zengin turizm potansiyelinesahip bölgelerin kalkınması açısından kullanılabilecek önemli bir araç halinegelmektedir.Turizm sektörünün ülke ve bölge ekonomileri üzerine etkilerini ve buetkilerin bölgelerarası dengesizlikleri gidermedeki rolünü inceleyen bu çalışmada,öncelikle göller bölgesinin sahip olduğu alternatif turizm potansiyeli ortayakoyulmuş ve bu potansiyelin göller bölgesi kalkınmasında bir dinamik olarakkullanılabilirliği teorik ve ampirik olarak tartışılmıştır.Araştırma kapsamında gerekli olan veriyi toplamak için anket tekniğikullanılmış, ana kitleyi ise Antalya A Grubu Seyahat Acenteleri oluşturmuştur. Eldeedilen veriler SPSS 13.0 for Windows paket programına işlenmiş ve bu programüzerinden ?güvenilirlik analizi?, ?faktör analizi? ve ?korelasyon analizi? olmak üzereüç temel istatistiksel analiz yapılmıştır. Yapılan bu ampirik çalışma, göller bölgesininsahip olduğu alternatif turizm potansiyelinin, bölgenin kalkınmasında etkin roloynayabilecek bir dinamik olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Regional development policies target to develop regions that share certaincommon below-country average economic and social characteristics and to diminishdifferences with rest of the more developed regions. Tourism, in this respect, hasbecome a prominent tool for development of the regions that are rich in tourismpotential which may even lack in resources and capabilities of agricultural andindustrial activities.In this study, which examines the effects of tourism sector to country andregional economies and the roles of these effects on inter-regional inequalities,firstly, the Lakes Region?s alternative tourism potential has been explained and thispotential?s exploitability in the Lakes Region?s development as a dynamic has beendiscussed from the theoretical and empirical perspectives.Survey methodology has been applied for collecting the required data and ithas been gathered among A-class travel agencies located in Antalya. The data hasbeen processed with SPSS 13.0 for Windows package program and three mainstatistical analyses of ?reliability analysis?, ?factor analysis?, and ?correlationanalysis? have been used. This empirical study has shown that The Lakes Region?salternative tourism potential is a dynamic which can play an effective role indevelopment of the region.