Türkiye'de 1980 2004 döneminde para arzının enflasyon üzerindeki etkisinin incelenmesi
The efect of money supply on inflation in Turkey in 1980-2004
  1. Tez No: 217609
  2. Yazar: ENDER TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR MERCÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Türkiye'de 1980-2004 döneminde enflasyonu düşürmek için çoğunlukla sıkı bir para politikası izlenmişse de uzun yıllar enflasyonu yüksek seyretmiş, hala tek haneli rakama inmemiştir. Çalışmanın amacı, para arzının gerçekten enflasyonu etkileyip etkilemediğidir.Konuların en temel kavramlardan başlanarak açıklanması felsefesi güdüldüğü için anlatıma paranın tanımı ile başlanmış daha sonra enflasyon, para teorileri ve açık ekonomide para ve maliye teorileri yazılarak teorik çerçeve çizilmiştir.Çalışmanın sonucunda ekonometrik bir model kurularak çalışma istatistiki temele oturtulmuştur.Sonuçta, para arzındaki artışların enflasyonu artırmadığı, tam tersine düşürdüğü bulunmuştur. Artan para arzı ve artan tüketim ve reel tüketimle işletmelerin daha yüksek kapasitede çalışması, girdilerin daha ucuza temini ve nakit sıkıntısın para arzı arttıkça azalması, bu sonuca etki eden faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
It was high inflation for long years despite the thight Money supply to fall the inflation and it?s stil not failed to one figure division inflation the purpose of this thesis is to search the Money supply really effects the inflation or not.Thesis?s philosophy is to describe the subjects beggining from the basic concepts, so it?s started to describe the concept of Money and then inflation, Money and Money and fiscal policies in an open economy are written so o theoretical frame is drawn.The research is based on statistics by an econometric model is built up.As a result, it?s found that Money supply is not increasing the inflation, by contrast it?s falling the inflation. The plants work by higher capacity, with increasing consumption and real consumption, buying the cheaper inputs and solving cash problem by increasing Money supply are the factor effecting this result.