Sendikal nedenle fesih
Termination due to trade union activities
- Tez No: 217610
- Danışmanlar: PROF. DR. TANKUT CENTEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Tez, ?Sendikal Nedenle Fesih? olarak adlandırılmıştır. Seçilen konu, üçbölüm halinde incelenmiştir. İlk bölümde, sendikal nedenle feshe ilişkin ulusalkaynaklar ve uluslararası belgeler inceleme konusu yapılmıştır. İkinci bölümdesendikal fesih ve sendikal özgürlük kavramları incelenmiştir. Sendika özgürlüğününişçi açısından önemi ve sendikal fesih ile olan bağlantısı nedeniyle bu kavramlarınbirbirleriyle olan ilişkisi ele alınmıştır. Yine bu bölümde konuyla olan ilişkisinedeniyle fesih kavramı genel hatlarıyla ele alınmıştır. Ayrıca sendikal feshinkapsamı incelenmiş olup, sendikal feshi oluşturan hallerin neler olduğu, Yargıtaykararları ışığında incelenmiştir.Üçüncü bölümde, sendikal feshin hukuki niteliği ve sonuçları ele alınmıştır.Bu bölümde, özellikle sendikal tazminat ve bu tazminatın diğer tazminatlarla olanilişkisi incelenmiştir. Mevzuatımıza iş güvencesi hükümlerinin girmesinden sonra,sendikal nedenle fesih sonucunda bu güvence kapsamında olan işçiler ile işgüvencesi kapsamında olmayan işçiler arasında ortaya çıkan farklılıklar elealınmıştır. Son olarak ta, sendikal feshin cezai sonuçları üzerinde durulmuştur.Tezde, sendikal fesih kavramı teorik olarak ele alınmış olup, ayrıca Yargıtayınsendikal nedenle feshe yönelik olarak verdiği kararlara geniş bir şekilde yerverilmiştir. Son olarak, ulaşılan sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis is given the name of ?Termination due to Trade Union Activities?.The subject has been reviewed in three different sections. In the first section, nationalresources and international documents on termination due to trade union activitieshave been reviewed. In the second section the concept of freedom of termination dueto trade union activities and freedom of trade union activities have been analyzed.The relationship between the significance of freedom of trade union activities fromemployees? point of view and the termination due to trade union activities has beenanalyzed as those two concepts are related to each other. In addition the scope oftermination due to trade union activities has been examined and the events whichconstitute termination due to trade union activities have been examined in light of theCourt of Appeals? decisions.In the third section, the legal status of termination due to trade union activitiesand the consequences thereof have been considered. In that section in particularcompensation for termination due to trade union activities and the relationship ofsuch compensation with other types of compensations have been examined. Thedifferences between the employees who are subjects to job security and who fall outof the scope of job security in terms of the termination due to trade union activities,which arise upon the adoption of job security in our legislation have been reviewed.Ultimately the punitive consequences of termination due to trade union activitieshave been focused. In the thesis termination due to trade union activities have beenconsidered from theoretical point of view and additionally Court of Appeals?decisions on termination due to trade union activities have been intensively referredto. Finally the conclusions which have been reached are set forth.