Zaman içerisinde değişen koşulların hukuki işleme etkisi
The effects of changing circumstances over time on contract
  1. Tez No: 217613
  2. Yazar: BAŞAK ZEYNEP BAYSAL ERMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RONA SEROZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Zamanla değişen koşulların hukuki işleme etkisi ve hukuki işlemin en önemli türü olan sözleşmenin değişen bu koşullara uyarlanması Türk hukukunda ve karşılaştırmalı hukukta, sözleşmeler hukukunun önemli ve tartışmalı konularından birini oluşturmaktadır. Bu konuda pek çok farklı görüş ve teori ortaya çıkmış, hatta bazı ulusal ve ulusalüstü hukuk düzenlerinde açık hükümler getirilmiştir. Tezimizin amacı bu teorilerin ve düzenlemelerin ışığında, sözleşmelerin değişen koşullara uyarlanması kavramının içeriği, hukuki temeli, dayandığı teori ve ortaya çıkış biçimleri hakkında açıklamada bulunmak ve sonuç olarak Türk hukukunda olan ve olması gereken hukuk bağlamında eleştiri ve önerilerde bulunmaktır. Bunun için öncelikle karşılaştırmalı hukuk verileri ışığında Türk hukuku bağlamında, sözleşmenin değişen koşullara uyarlanması açısından hangi hukuki temelin ve teorinin geçerli olduğu üzerinde durulacak, sonra da bu teorinin uygulama alanı, gerekleri ve sonuçları belirlenerek Türk hukukunda sözleşmelerin değişen koşullara nasıl uyarlanacağı konusunda olabildiğince somut ölçütler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The effect of changing circumstances on the contract and the adaptation of the contract to these circumstances is an important and debated subject matter of the law of contracts. Many different points of view and theories have arisen in this area of civil law. Some national and supranational law systems foresee specific provisions about this effect. The purpose of our dissertation is to explain the notion of the adaptation of contracts to changing circumstances, its legal basis, the theory it draws upon and its different forms and to make critique and proposals for the Turkish legal system, considering de lege lata and de lege ferenda approaches. In order to do this, at a first step we shall define the legal basis of and the theory to be applied to the adaptation of contracts, and then determine the field of application, preconditions and consequences of the preferred theory, providing for concrete criteria as to the implementation of it within Turkish law.