Paylı mülkiyetin sona ermesi
The ending of the joint ownership
- Tez No: 217614
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 462
Özet
Paylı mülkiyetin sona ermesi, belirli bir eşya üzerinde birden fazla kimsenin sahip olduğu mülkiyet hakkının ve bu birlikteliğin sona ermesidir. Paylı mülkiyet, bir veya birkaç paydaş için sona erebileceği gibi bütün paydaşlar için de sona erebilir. Payın devri, cebri icra yoluyla satılması, terki ve paydaşın paydaşlıktan çıkarılması hallerinde paylı mülkiyet tek veya birden fazla paydaş için sona ermektedir. Eşya üzerindeki mülkiyet hakkının devri, kat veya elbirliği mülkiyetine çevrilmesi, terki, eşyanın cebri icra yolu ile satılması, kamulaştırılması veya yok olması hallerinde ise paylı mülkiyet bütün paydaşlar bakımından sona erer. Paylı mülkiyetin bütün paydaşlar bakımından sona ermesinin en önemli yolu, paydaşlardan birinin bölüştürmeyi talep etmesidir. Bölüştürme talebi üzerine, paylı mülkiyet ya paydaşların anlaşması veya mahkeme aracılığı ile sona erer. Bu doktora tezi, paylı mülkiyetin sona ermesini bütün yönleriyle ele alıp incelemeyi amaç edinmektedir.Tezin konusunu oluşturan sorunların çözümünde, araştırma ve sorgulama metotları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coming to an end of a joint ownership is ending of ownership rights and community on a certain property that more than one persons ownership. Joint ownership may come to an end for whole joint owners, as it may come to an end for single or mutiple joint owners. Joint ownership comes to an end for single or mutiple joint owners in cases of transfer or sale via execution or abdication of a share and exclusion from joint ownership. In cases of transfer, convertion to condominium or co-ownership, abdication, sale of a property via execution, condemnation or remove of ownership rights on a property, joint ownership comes to an end for whole joint owners. The most important way of ending joint ownership for all joint owners is distribution demand of one of a joint owner. On demand of distribution, joint ownership comes to an end via court or agreement of joint owners. This dissertation purposes to research all the aspects of the ending of joint ownership.The research and examine methods were used in this dissertation