Kentleşme ve suç:İstanbul'un kentleşme süreci ile suçluluk arasındaki ilişkinin kuramsal analizi
Urbanization and crime: Theoritical analysis of the relation between the process of urbanization of istanbul and criminality
- Tez No: 217612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEVFİK ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Türkiye'de son yıllarda özellikle de büyük kentlerde artan suç oranlarınınaçıklanmasında ?bu artışın temel nedeninin kentleşme olduğu? iddiası, medya, devletgörevlileri ve bazı sosyal bilimciler tarafından ifade edilmektedir. Ancak böyle birilişkinin kurulması için yeterli istatistiki veri ve bilimsel araştırma bulunmamaktadır.Aynı zamanda bu iddia toplumun bütününe ilişkin eleştirel bir yaklaşımı engellemekte vesuçun gerçek nedenlerini gizleme işlevi görmektedir. Kentleşmenin ve kentleşme ile suçarasındaki ilişkinin tarihsel bir biçimde ve toplumun bütününden soyutlanmadanincelenmesi bu indirgeyici yaklaşımın yetersizliklerini ortaya koymaktadır. Refahdevletinin terk edilmesi, tüketim toplumunun ortaya çıkışı, fordist çalışma biçimindenesnek çalışma biçimine geçilmesi, neoliberal politikaların küresel egemenliği,küreselleşme ve bütün bu süreçlerin ürünü olan ?yeni yoksulluk? kentleşme ile suçarasındaki ilişki analiz edilirken göz önünde bulundurulmalıdır. Türkiye'de özellikle1980'den itibaren etkili olmaya başlayan yukarıdaki faktörler kentleşme sürecini olduğugibi, suç sorununu da belirlemişlerdir. Sosyal devlet uygulamalarından mahrum kalan,güvenceli bir iş ve gelire sahip olmayan, bireyciliğin gittikçe hakim olduğu bir toplumsalortamda geleneksel dayanışma ilişkilerinden yararlanamayan ve bu koşulların yarattığıhoşnutsuzluğu politik bir alternatif örgütlenme içerisinde ifade edemeyenlerin sayısınınarttığı bir toplumda suç oranlarının artması da kaçınılmazdır. Böyle bir ortamda çöküntübölgeleri kent yoksullarının mekanda yoğunlaştığı yerler olarak değerlendirilmelidir vekentleşme ile suç arasındaki ilişkinin araştırılmasında göz önünde bulundurulmalıdır.Ayrıca, kentleşme ile suç arasındaki ilişki, kente göç edenler ve/veya uzun bir süre kentteyaşamasına rağmen kentle bütünleşemeyen yoksullara yönelik bir korku ve onları kontroletme ihtiyacıyla bağlantılı olarak kurulmaktadır. Böylece kent yoksulları kriminalizeedilmekte ve toplumsal bedelleri daha fazla olan beyaz yakalı suçları gözdenkaçırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to explain increasing crime rates in Turkey, especially in big cities, theclaim that ?basic cause of this trend is urbanization? has been expressed by media,officials and some social scientists during the last years. On the other hand, there is notreliable statistical data and scientific research to establish such a relationship. In addition,this argument function as an obstacle to a critical approach directed to totality of societyand camouflaging of the real causes of crime. Investigating urbanization and relationshipbetween urbanization and crime with an historical approach, without abstarcting it fromthe totality of society, illumunates inadequacy of this reductive approach. Theabandoning of welfare state, coming out of consumer society, transforming from fordismto flexible production, global hegemony of neoliberal policies, globalization and as anoutcome of all these processes ?new poverty? must be taken into account at the analysisof the relationship between urbanization and crime. The factors which described abovehave affected Turkey as from 1980s and determined both urbanization and the problem ofcrime. In a society in which the quantity of people deprived of social state policies, a safejob and income is increasing; people live in a individualist social atmosphere in whichtraditional solidarity does not exist any more and there is no political alternative toexpress the discontent which resulting from the above mentioned condions, rising ofcrime is inevitable. Under these conditions, slums must be evaluated as spaces in whichpoverty concentrates and they must be taken into account in researching relationshipbetween urbanization and crime. In addition, this relationship is established with theeffect of fear towards poor who are unable to integrate to the city and the need forcontrolling them. In this manner, the urban poor has been criminalising and white collarcrimes have been overlooking.