Kadın istihdamında fırsat eşitsizliği toplumsal dışlanmışlık;Türkiye-Ab karşılaştırması
Opportunity inequality. social exclusion at woman employment;comparison between Turkey and Eu
- Tez No: 217620
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Günümüzde tüm dünya ve Türkiye'de üzerinde çokça tartışılan, kadın sorunları, yalnız kadınların değil tüm toplumun sorunlardır ve kapsamlı çözümler gerektirmektedir. Bu bağlamda, Avrupa Birliği'nde temel bir politika haline gelen cinsiyetler arası fırsat eşitliği, sadece sosyal boyutta değil, aynı zamanda bir demokrasi, ekonomik rekabet gücü ve güçlü toplumsal yapı hedeflerinin belirleyici bir aracı olarak ele alınmaktadır. Kadınların hem çalışma hayatına girişte, hem de çalışma yaşamında yaşadıkları sorunların esası, toplumun kadına verdiği geleneksel cinsiyetçi rol ile ilgilidir. Günümüzdeki kadın istihdamı sorunlarını sağlıklı değerlendirmek, tarihsel süreçte kadın emeğinin, işbölümünde ne tür aşamalardan geçtiğini ortaya koymakla mümkündür. Kadınlara fırsat eşitliği sağlama konusundaki girişimler uluslararası alanda ve ulusal düzeylerde pek çok düzenleme yapılmasına neden olmuştur. Bu çalışmada bu düzenlemelere yer verilmiştir. AB-Türkiye karşılaştırması bağlamında, kadın istihdamı verileri incelenerek, aradaki uçurum ve nedenleri üzerinde durulmuştur. Avrupa Birliği'nde fırsat eşitliğinin geliştirilmesine yönelik politika, düzenleme ve uygulama örnekleri ayrıntılı ele alınarak, AB'ye uyum sürecinde Türkiye'nin istihdam politikalarına yol göstericiliği, Türkiye'ye uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Ayrıca Türkiye'deki kadın istihdamında fırsat eşitliği açısından, yasal çalışmalar, çalışma mevzuatı ayrıntılı ele alınıp, yürütülen kimi projeler kurumlar düzeyinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, woman questions that are talked over in Turkey and in all over the world, it is not only problem of women but also it is the problem of all society and needs comprehensive solutions. In this context, equal opportunity among sexes that?s become a basic policy in European Union, is discussed not only in terms of society, but also it is tackled as a democracy, economic competitive power and a determining means of strong social structure targets. The basic problem that women encounter while entering an employment and during their working life is because of conventional gender role that society gives to the women. Evaluating questions of woman employment of today in a healthy way is possible with bringing up women labor?s experiencing the stages in division of labor in historical process. The attempts about giving equal opportunity to the women resulted in a lot of arrangements in the field of international and national areas. This research involves these arrangements. In the comparison of E.U. and Turkey, the data of woman employment is studied, stressed on the differences and reasons of them. Patterns of policy, arrangement and application that enhances equal opportunity are discussed in detail and it?s guiding policies of employment and applicability on Turkey are evaluated in adaptation process of Turkey to European Union. Furthermore, in terms of woman employment in Turkey, legal labor, working legislation is discussed in detail, projects carried out are evaluated according to the associations.