Türk sigorta sektöründe istihdam ve sektör çalışanlarının sosyo - ekonomik yapısı üzerine bir alan araştırması
Employment in the Turkish insurance sector and a survey on the socio - economic profile of employees in the sector
- Tez No: 217625
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tezin temel amacı, ülkemiz açısından sigortacılık sektörünün yerine getirdiği işlevi Türkiye ekonomisindeki değişimlere göre inceleyerek, sektör çalışanlarının sosyal, demografik ve iktisadi profilini bir alan araştırmasıyla ortaya koymaktır. Çalışmanın sonucunda elde edilen temel bulgu, sigortacılık sektörünün ülkemiz açısından çok önemli işlevlere sahip olmasına karşın henüz toplumsal ve iktisadi açıdan olması gereken seviyeye gelemediği ve bu açıdan desteklenmesi gereğidir. Çalışanların sosyal, demografik ve iktisadi profilinin nicelik ve nitelik açısından her geçen yıl daha rekabetçi düzeye yükseldiği gözlemlenmiştir. Sektörde çalışanların gelir durumları ve sosyal etkinliklere katılmaları ve çalışma memnuniyeti açısından Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirtebiliriz. Ancak çalışanların mesleki bilgilerini, kişisel gelişimlerini, kariyer güvencelerini, sosyal ve iktisadi durumlarını iyileştirmeye yönelik imkânların geliştirilmesine bağlı olarak çalışanların memnuniyet ve verimliliklerinin daha da artacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to investigate the main functions of the insurance sector in Turkey by considering the main transformation periods of The Turkish Economy and to analyze the social, demographic and economic profile of the employees employed in Turkish insurance sector with a questionnaire analysis. One of the main conclusions of the thesis is that although the sector plays an important role in the economy, the diffusion level in terms of social and economic conditions is not enough in the economy and the sector should be supported by social and economic perspective. Another important conclusion of the thesis is that the social, demographic and economic profile of the employees in terms of quantitative and qualitative conditions is becoming more competitive. The income level, attending the social activities and satisfaction of the employees in the sector is greater than the Turkish average. It can be claimed that if the opportunities and policies for employees such as the social and economic conditions, professional education for their profession, self-progress, job guarantee etc are improved, the satisfaction and efficiency of the employees increases.