Azerbaycan petrol sektöründe yabancı sermayenin yeri ve petrol gelirlerinin bütçeye etkisi
The role of foreign investment in the Azerbaijani oil sector and influence of the oil revenues on the budget.
- Tez No: 217624
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKAN ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Azerbaycan, 18 Ekim 1991 tarihinde SSCB'nin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan etmis ve sahip olduğu zengin doğal kaynaklarıyla tüm dünya devletlerinin dikkatini üzerine çekmistir. Azerbaycan'ın sahip olduğu en önemli doğal kaynakları petrol ve doğalgazdır. Dolayısıyla petrol, Azerbaycan ekonomisinin canlanmasında, gelismesinde ve geleceğinde en önemli unsurdur. Bu çalısmamızın ana konusu petrol ve petrolden elde edilen gelirlerin bütçeye etkisidir. Çalısmada petrolün diğer tanımıyla ?Siyah Altın?ın Azerbaycan'ın hayatında ne kadar önemli bir yere sahip olduğuna değinilmis, 1800'lü yıllardan baslayarak Azerbaycan petrol sektörünün geçirdiği asamalar incelenerek, 1. ve 2. Dünya Savaslarındaki önemi vurgulanmıstır. Çalısmamızda ayrıca, uluslararası petrol sirketlerinin Azerbaycan'da yaptığı anlasmalara yer verilmis ve yabancı sermayenin petrol sektöründe nasıl bir etki yarattığı arastırılmıstır. Yapılan anlasmalar sonucu ülkeye gelen büyük miktarda petrol gelirleri nereye ve nasıl kullanılmıs, artan petrol gelirleri bütçe gelirlerini nasıl etkilemis sorularına cevap aranmıs ve bu gelirlerin uzun vadeli kullanımı için öneriler verilmistir.
Özet (Çeviri)
After the collapse of Soviet Union in 18 October 1991, Azerbaijan gained its independence, and with its rich natural resources struck the attention of the World. Oil and gas, are the main natural resources of Azerbaijan. Consequently, oil is the most important factor of the revitalisation, development and future of the Azerbaijani economy. This study mainly analyses an effect of the oil and its revenues on the budget. We?ve investigated the role of oil, ?Black Gold?, in Azerbaijan?s life, tried to show the development way of Azerbaijan oil sector after the 1800s, and the historically outstanding role of the Azerbaijan oil during the World Wars. In addition to theese, you may find detailed information about international oil contracts between Azerbaijan and foreign petrol companies, and the affects of foreign investment in the development process of Azerbaijan Oil Sector. Where and how, the Azerbaijan government spend this huge amount of oil incomes, how all theese oil incomes affect the country?s budget, you will find the answers to theese kind of questions, and at the same time will read the offers of author about the long term use of oil incomes.