Türkiye ödemeler dengesinin yapısal ve parasal sorunları
The structural and monetary problems of Turkish balance of payments
- Tez No: 217627
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışmada 1980-2006 arası dönemde Türkiye Ödemeler Dengesi'ndeki gelişmeler ve ortaya çıkan temel sorunlar incelenmeye çalışılmıştır. 1980'lerden itibaren Türkiye Ödemeler Dengesi'nde ki temel sorunun cari işlemler açığı olduğu tespit edildikten sonra, cari işlemler açıklarının nedenleri ve cari işlemler açıklarının nedenleri ile cari işlemler açıkları arasındaki dinamik ilişkiyi belirleyebilmek için, bir klasik doğrusal çoklu regresyon modeli ve bir VAR (Vector Autoregression) Modeli hesaplanmıştır. Klasik doğrusal çoklu regresyon modelinde, Türkiye Cari İşlemler Açıkları'nın temel nedenlerinin iktisadi büyüme, Türk Lirası'nın değerlenmesi ve sermaye girişleri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte VAR Modeli'nde, kısa dönemde cari işlemler açıklarına neden olan en önemli faktörün sermaye girişleri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to analyze the developments and the basic problems occured in the Turkish Balance Of Payments between 1980 and 2006. After it is determined that the main problem of Turkish Balance Of Payments is current account deficits from the begining of the 1980s, a classic linear multiple regression model and a Vector Autoreggression (VAR) Model is estimated to specify the causes of current account deficits and the dynamic relationship between current account deficits and its causes. In the classic linear multiple regression model, it is concluded that the basic causes of Turkish Current Account Deficits are economic growth, the appreciation of Turkish Lira and capital inflows. At the same time in the VAR Model, it is decided that the most significant factor of current account deficits is capital inflows in the short term.