Parasal aktarım mekanizması ve Türkiye'de döviz kuru kanalı
Monetary transmission mechanism and exchange rate channel in Turkey
- Tez No: 217628
 - Danışmanlar: PROF. DR. MERİH PAYA
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 165
Özet
Tezin konusu; parasal aktarım mekanizmasının analiz edilerek para politikasıkararlarının genelde ekonomiyi özelde ise fiyatlar genel seviyesini ve dış ticaretdeğişkenlerini hangi kanallarla ne ölçüde etkilediğinin incelenmesidir. Bu amaçla,parasal aktarım mekanizması kanalları, para politikası aktarımını etkileyen faktörler veTürkiye'de finansal sistemin yapısı incelenmiştir. Çalışmamızda 1995-2006 yıllarınıkapsayan dönemde Türkiye'de faiz ve döviz kuru kanallarının etkinliği VAR modelinedayalı ekonometrik modelle analiz edilmiştir. Çalışmada incelenen dönemde fiyatbilmecesi ve döviz kuru bilmecesi ile karşılaşılmıştır. Anılan dönemde serbest kurpolitikasının uygulanmaya başlandığı Mart 2001 tarihi itibarıyla döviz kurunda yapısalkırılma olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, döviz kuru kanalının enflasyon hedeflemesindefaiz oranı kanalına göre daha anlamlı bir politika aracı olduğu ancak, dış açıklarüzerindeki olumsuz etkileri dolayısıyla bu politika aracına şüphe ile yaklaşılmasıgerektiği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is to examine how and to what extent the monetary policydecisions affect the economy in general, foreign trade variables and the general pricelevel in particular by analyzing monetary transmission mechanism. Hence the monetarytransmission mechanism, the factors affecting the monetary transmission and thestructure of the financial system in Turkey are examined. In our study, the effectivenessof the interest rate channel and exchange rate channel is analysed via econometric modelbased on Vector Auto Regression for the period 1995?2006. The exchange rate puzzleand the price puzzle are encountered throughout the study. A structural break isidentified during the above mentioned period starting from March 2001 where the freelyfluctuating exchange rate system prevailed. Furthermore, it is concluded that even theexchange rate policy is more effective than the interest rate policy it has to beapproached with caution for it has negative effects on the foreign deficits.