Basel II, değişim ve hazırlıklar - KOBİ'lere muhtemel etkileri
Basel II, changes and preparations, the possible impacts on small and medium enterprises.
- Tez No: 217647
- Danışmanlar: DR. M. ADİL SALEPÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bankaların sermaye yeterliliklerinin uluslararası standartlarda ölçülmesini saglayan Basel I kriterlerini gözden geçiren Basel Bankacılık Denetim Komitesi Basel II olarak adlandırılan yeni standardını 2004 yılında yayınlamıstır. Basel II'nin amaçları; bankaların maruz kaldıkları riskleri daha iyi ölçmek ve bunu en az sermaye düzeyi ile iliskilendirmek, ulusal ve uluslararası denetim uygulamalarını güçlendirmek, seffaf ve uluslararası genel kabul görmüs muhasebe ilkelerine uyumlu finansal tablolar yolu ile piyasa disiplinini saglamaktır.Basel II standartlarının hazırlanmasında gelismis ülke kriterleri dikkate alınmıstır. Basel II standartlar bütünü radikal degisiklikler getirmekle birlikte aynı zamanda hem ciddi tehlikeler hem de ciddi fırsatlar yaratabilecektir Basel II standartlarından en çok etkilenmesi beklenen finans kesimi ve reel sektördür. Ülkemizde KOB tanımları çesitli kurumlara göre farklılık göstermektedir. Basel II standartlarında cirosu 50 Milyon EUR'dan daha az olan firmalar KOB olarak tanımlanmaktadır. 50 Milyon EUR ciro kriteri dikkate alındıgında ülkemizde reel sektör isletmelerinin yaklasık % 99'u KOB sınıfına girmektedir. Dolayısıyla Basel II'den en çok küçük ve orta boy isletmelerin etkilenmesi beklenmektedir. Basel II'yi yenilikleri ile birlikte anlatmak , firmaların Basel II hakkında ögrenmek istedikleri hakkında kısa bilgilendirme yapmak, Basel II kriterlerine göre KOB'lerin hazırlık durumlarını bir anket ile ölçmek ve çalısmanın sonucunda KOB'lere Basel II hakkında öneriler sunabilmek amacı ile bu çalısma konusu seçilmistir. . Bu çalısmada; Basel II sermaye uzlasısı, Basel II ile birlikte ortaya çıkan yenilikler, etki alanları ,kredi risk ölçüm yöntemleri, kurumsal yönetim ilkeleri , kredi derecelendirme, Basel II'nin KOB'lere muhtemel etkileri, KOB'lerin hazırlıkları, ve KOB'lere öneriler konu edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Basel I, which provides the measurement of the capital adequacy of the banks revised by the Basel Committee On Banking Supervision and comittee published the new Standard for the capital adequacy called Basel-II in 2004. Tha targets of Basel-II are, to measure the exposed risks of the banks better and to relate these risks with the minimum capital level, to strenghten the national and international audit applications and to provide the market discipline by using the international standard financial statements. Developed countries criteria used while preparing Basel II.. Basel II contains serious risks and opportunties. Tha banks and the firms especially SME?s will be most effected parts from Basel II.. There are various definitions of SME?s in our country. Acording the Basel II, the firms whose yearly sales are smaller than 50 Million EUR are called SME . If we use 50 Million yearly sales criteria for SME than we can say that %99 of our firms are SME. In this study, it is aimed to explain the Basel II with it?s changes, to give shortly brief to the SME?s, to find out SME?s preparations to Basel II standard by survey and at the end to give suggestions to the SME?s , Yo can find in this study the short definition of Basel II capital adequacy standard, the changes with Basel II, the circle of Basel II, corporate governance, credit ad corporate governance rating, the possible impacts of Basel II to SME?s, the preparations of SME and suggestions to the SME.