Performans yönetim sisteminin çalışan davranışları üzerindeki etkisine yönelik bir araştırma
Analyse for system of performance managements effect on employees behaviour
- Tez No: 217646
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜRŞİDE ÖZGELDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Giderek artan günümüz rekabet ortamında başarı ancak kalite, etkinlik, verim, maliyet ve hız kriterlerinde üstünlük sağlanarak elde edilebilmektedir. Bu kriterlerde üstünlük sağlayabilme noktasında işgörenin göstereceği performans en önemli rolü oynamaktadır. Bu bakış ışığında, personelin yetiştirilmesi sürekliliğinin sağlanması ve kalitenin devamlılığı ile performans ölçümü arasındaki bağlantının kurulmasına yönelik Performans Yönetim Sistemi ile ilgili çalışmalar oldukça önemli hale gelmiştir. Çalışan performanslarını istenilen seviyeye getiremeyen organizasyonların küreselleşmenin getirdiği artan rekabet baskısından ve süratli değişimlerin negatif sonuçlarından etkileneceği açıktır. Üstün performanslı bir organizasyon yaratabilmek, öncelikle var olan performansı ölçüp değerlendirebilecek, elde edilen veriler doğrultusunda da performans gelişimini ve artışını sağlayabilecek, organizasyonun yapısına uygun bir performans yönetim sisteminin kurulması ve bu sistemin sürekli işletilip geliştirmesi ile mümkün olabilmektedir. Ancak yüksek performansı elde etme amacıyla kurulan performans yönetim sisteminin, sistemin temelinde yer alan çalışan üzerinde meydana getirdiği etkinin açık bir şekilde ortaya konması da oldukça önemlidir. Sistemin çalışan davranışları üzerinde ki etkisinin ortaya konulabilmesi başarılı bir şekilde işletilebilmesi için şarttır. Davranışlar üzerinde etkisi tespit edilemeyen bir performans yönetim sistemi işgörenle ilgili yanlış tespitlerde bulunulup, hatalı kararlar alınmasına neden olabilecektir. Bu durum da motivasyon düşüşü, verim ve zaman kaybı, maliyet artışı,
Özet (Çeviri)
For success, head at quality; efficiency, activity, cost and rate criteria is compulsory in gradually competitive atmosphere at present days.To be head on theses criteria, employee `s performance is most important factor.In this perspective, System of Performance Management become so important. for setting the connection among the train up of employee, furnish the continuance, quality performance and evaluating the performance, It is obvious that Organisations which can not keep the employee?s performans at demanded level, are affected by domination of increasing competition by globalisation and negative results of quick changes.To be eble to create high performanced organisaiton is possible first establishment and enhance of System of Performance Management which is suitable with organisation that can provide performance improvement and increase in accordance with derived data, also which can evaluate present performance. primarily prensent . However, effects on employee that is placed on base of System of Performance Management which is builded for high performance, should be stated expressly.Stating of systems effect on employee?s behaviour is compulsory for system?s prosperous operation.. System of Performance Management that effect?s on behaviour not to be able to defined can cause wrong detection and faulty decision for employee. Therefore this case cause some negative results which kill the organisation; decrease of motivation and efficiency, waste of time, increase of cost, decrease of product quality , discomfort in working atmosphere e.g.