Tüketim toplumunda değişen erkek imajı ve reklamlara yansıması
Changing men's image in the consuming society and its reflection in commercials
  1. Tez No: 217670
  2. Yazar: SAİME SEDA EREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ OTAY DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Radio and Television, Advertising
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İhtiyaçların yerini arzuların aldığı bir alışveriş şekli ancak üretimden çok tüketime endeksli toplumlarda görülmektedir. Tüketim kültürü, tüketmenin ve `pazar toplumunun' bir kültürüdür.1 Bilgin'in ifade ettiği gibi ?tüketim toplumu atmaya hazır insanlar' ve `atılmaya hazır eşyaların' olduğu bir zenginlik ve gelişmişliğin gerekliliğini düşündürebilir.?2 Tüketmek için bir neden olması gerekmeden sadece mutlu olmak, beğenmek veya alışveriş etmeyi istemek yeterli olmaktadır. Tüketiciye, yeni ihtiyaçlar duyurulmak da ve satın almaya yönlendiren ürünler sunulmaktadır. Tüketim toplumunda reklâm, tüketimin devamlılığını sağlamaktadır. Reklâmlar, yeni ihtiyaçları duyurucu ya da ihtiyaçsız satın almalara yönlendirici mesajlarla tüketiciyi harekete geçirmektedir. Modern Toplumda, toplumsal cinsiyetler arasındaki yakınlaşma tüketim alışkanlıklarını etkilemektedir. Toplumsal cinsiyetlerin ihtiyaçları toplumsal yapıdaki değişimi etkilemektedir. Modern yapıdaki değişim farklı
Özet (Çeviri)
A type of shopping that the needs are replaced by the wills can only be seen in societies that are indexed to consumption more then manufacturing. The culture of consumption is a culture of consuming and ?market community?1. As stated by the scholar ?the society of consumption can be considered as a requirement of wealth and development that is having ?the people that are ready to dispose? and ?the commodities ready for disposal?2. Without having a reason for consumption; only being happy, admiring or demanding of shopping can be sufficient. The new requirements are announced to the consumer and the products oriented to purchase are being submitted.