Kadının eğitim durumunun aile içi iletişimine etkisinin incelenmesi
A study of the effects of the women's education in the family relationships
  1. Tez No: 217674
  2. Yazar: HÜLYA BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu arastırma, egitimle baslayan bilinçlenme sürecinin kadının aile içindeki yerini daha olumlu bir yere tasıyıp tasımadıgını ve aile içi iliskilerinde okur-yazar olmayan kadınlara göre herhangi bir degisiklik olup olmadıgını incelemek amacıyla yapılmıstır. Arastırmanın baslangıcında kadınların yüksek egitim almasıyla aile içi iliskileri arasında pozitif bir ilgilesim oldugu düsünülmüstür. Arastırma stanbul Marmara Egitim Vakfı'nın 2005/2006 Ulusal Egitime Destek Kampanyası kapsamındaki okuma yazma kursuna yeni baslayan 30 evli ve çocuklu kadın kursiyere ve farklı meslek gruplarından 30 evli ve çocuklu üniversite mezunu kadına uygulanmıstır. Arastırmada veri toplamak amacıyla 24 soruluk kisisel Bilgi Formu, 77/84 (77+7)soruluk anket, 60 sorudan olusan `Aile Degerlendirme Ölçegi', 36 sorudan olusan `Aile Yapısını Degerlendirme Aracı' ve 20 sorudan olusan `Durumluk Kaygı Envanteri' uygulanmıstır. Sorular kursiyerlere, henüz okur- yazar olmadıkları için tek tek okunmus olup, açık uçlu sorulmustur. Verdikleri cevaplar dogrultusunda asagıdaki seçenekler isaretlenmistir. Sınıf ortamında, ögretmenlerinin sorumlulugunda 30 evli kadına, Anket ve Bilgi Formu uygulanmıs ve gözlem yapılmıstır. Veriler aritmetik ortalama, standart sapma, çift yönlü varyans analizi, t-testi ve Pearson çarpım moment korelasyon kat sayı hesaplamaları kullanılarak SPSS programının 11. versiyonuyla bilgisayarda analiz edilmistir. Grafik ve tablolarda MS Office Excel 2000 kullanılmıstır. Yapılan istatistiksel islemler sonucunda elde edilen bulgulara göre, beklentiler dogrultusunda, üniversite bitirmis denekler birlik, yetkinlik, roller, duygusal tepki verme, gereken ilgiyi gösterme, davranıs kontrolü ve genel islevlerde okur-yazar olmayan deneklere
Özet (Çeviri)
This research examines if the consciousness raising which starts through higher education provides a better position for women in the family and if there is a significant difference between the educated and the illiterate women?s relationship with their family members. It was hypothesized that there would be a positive correlation between women?s having higher education and having a good relationship in the family. The scales and the questionnaire were given to two groups of 30 married women with children (totally 60 women) 1- A university graduate group of 30 from various professional groups. 2- An illiterate group of 30 who have just started to learn how to read and write under the auspices of stanbul Marmara Egitim Vakfı 2005-2006 Ulusal Egitime Destek Kampanyası. Family?s psychological well-being was measured by the Family Structure Evaluation Device (AYDA) and Family Assesment Device (ADÖ) and Spielberger?s Anxiety Scale. The subjects of this study were also asked to complete a 84-question Personal nformation Form. Each question which was open-ended was read to the illiterate group face to face as they don?t know how to write and read yet. While the questions were being answered, they were being observed. Data collected from the questionnaires and scales was statistically analysed with the help of the SPSS 11 computer programme to perform arithmetic mean, standart deviation, variance, t-test and Pearson multiply momentum correlation efficient. For tables MS Office Excel 2000 was used.. The significant correlations found between family relationships and the higher education women get confirm our hypothesis suggesting that as the women?s education