Lise ikinci sınıf öğrencilerinin şiddet deneyimlerinin nitelik ve nicelik açısından tetkiki
The qualitative and quantitative analysis of violence of second grade high school students faced
  1. Tez No: 217673
  2. Yazar: ZEYNEP HÜSMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜCELLA ULUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 485
Özet
Araşt ırma, lise ikinci sınıf öğrencilerinde ?Aile İçi Çocuk İst ismarı? ile ?Saldırganlık? arasındaki ilişkiyi değer lendirmek amacıyla gerçekleşt irilmişt ir. Ayrıca, ?Aile İçi Çocuk İst ismarı? ve ?Saldırganlığın? ; ergenin ?Benlik Saygısı? arasındaki ilişkiler i de ayr ı ayr ı analiz edilmişt ir. Araşt ırmada; Aile İçi Çocuk İst ismarı , Saldırganlık ve Benlik saygısı; okullar ın bulundukları ilçelerin sosyo ? ekonomik durumları, cinsiyet, yaş, annenin yaşı, babanın yaşı, kardeş sayıs ı, doğum sırası, annenin öz veya üvey oluşu, babanın öz veya üvey oluşu, annenin sağ veya ölü oluşu, annenin eğit im düzeyi, babanın eğitim düzeyi, annenin çalış ıp çalışmamamsı, babanın çalış ıp çalışmaması, ailede yaşayan kişi sayıs ı, ailede alkol kullanan birinin olup olmaması, ailede uyuşturucu kullanan birinin olup olmamas ı, ailede kumar oynayan birinin o lup olmaması, ailede suç işleyen bir kişinin o lup olmaması, ailede şiddet in olup olmaması, öğrencinin kendisine zarar verip vermemesi ve sorunlar ını kiminle paylaşt ığı değişkenler i aç ıs ından incelenmişt ir. Örneklem, İstanbul ilinin 6 farklı lisesinde öğrenim gören 1499 lise ikinc i sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Katılımcılara ?Aile İçi Çocuk İstismarı Ölçeği? , ?Saldırganlık Ölçeği? ve ?Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri? uygulanmışt ır. Bunlara ek olarak araşt ırmaya kat ılan öğrencilerin bazı demografik özelliklerini tespit etmek için araşt ırmacı tarafından hazırlanan ?Kişisel Bilgi Formu? da kullanılmışt ır. Yapılan bu araşt ırmaya göre, Coopersmith Benlik Saygıs ı Envanteri toplam puanı ile Saldırganlık Ölçeği'nin toplam puanları ve alt boyut ları, Aile İçi İst ismar Ölçe ği'nin alt boyut lar ı arasındaki ilişki, Aile İçi Çocuk İst ismarı Ölçeği'nin ; Fizikse l İst ismar, Gelişimi Destekleme, Suça Yöneltme ve Cinsel İst ismar, İhmalkar lık ve Duygusal Tehdit, Eğitim İst ismarı, Uygun Olmayan Kural ve Destek şeklindeki tüm alt boyut lar ı ile Saldırganlık Ölçeği'nin
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the relat ionship between the Child Abuse in the Family and Aggresiveness of high school 2. grade students. Besides, these two subjects were also examined in terms of self-esteem of adolescent. Child Abuse in the Family, Aggresiveness and Self-Esteem were also analysed in terms of socio-economic leve l of disr ict s of sample high schools, gender, age, mother?s age, father?s age, number of siblings , birth order of siblings, having own mother/step mother, having own father/step father , having dead/alive mother, educat ional level of mother, educat ional level of father, mother?s being at work/out of work, father?s being at work/out of work, number of family members, any alcohol addict amongst family members, any drug addict amongst family members, any gambler amongst family members, anybody commiting crimes amongst family members, malt reatment in the family, student ?s self-torment and with whome shares his problems inclusively. The sample of study was composed of 1499 high school 2. grade students attending 6 different high school in Istanbul. The part icipants were applied ?The Scale of Child Abuse in the Family?, ? Aggressiveness Scale? and ?Coopersmith Self-Esteem İnventory?. In addit ion, to define demographical characterist ics of students, ?Personal Questionnarie? which was prepared by the researcher was also used . Results of the study showed that Coopersmith Self-Esteem İnventory and Aggressiveness Scale?s total scores and subscales and Child Abuse in the Family Scales? subscales which are physical abuse, developmental support, corrupting and sexual abuse, neglect and emot ional threat, educational abuse, unsuitable rule and support are related to Aggressiveness Scale total scores? and subscales which are physical agression, oral agression, hostility, and indirect agressiveness .