Bipolar bozukluklarda kişilik özellikleri
Personality attributes in bipolar disorders
- Tez No: 217687
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, Bipolar bozukluk yaşayan bireylerin, sağlıklı bireylerden faklı kişilik özelliklerine sahip olduğu varsayılarak, ?Bipolar bozukluk yaşayan bireylerin kişilik özellikleri nelerdir?? sorusuna yanıt aranmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Prof. Dr. Mazhar Osman Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi K3 K2 erkek psikoz hastaları servisinde yatarak tedavi gören 40 Bipolar erkek hasta ve random örnekleme yoluyla seçilen 40 yetişkin sağlıklı erkek bireyle çalışılmıştır. Hasta grubu, doktor teşhisi ve hasta dosyalarındaki bilgiler doğrultusunda oluşturulmuştur. Kontrol grubuna girecek bireyleri tespiti için de, sağlıklı gruba Ruhsal Belirti Tarama Listesi 90R (SCL 90R) de uygulanmıştır. İki grubun kişilik özelliklerini ölçmek ve birbiriyle karşılaştırabilmek için, her iki gruba Sıfat Tarama Listesi (ACL) kişilik testi ve araştırmacının hazırladığı anket uygulanmıştır. Sıfat Tarama Listesi (ACL) uygulamasının sonucuna göre; Bipolar hasta grubunda ?kendini suçlama, ilgi görme, yakınlık, ideal benlik, erkeksi özellikler, kadınsı özellikler? alt testlerinden, anlamlı derecede yüksek sonuçlar alınmıştır. Sağlıklı grupta da ?başatlık, ideal benlik, düzen, kendini suçlama, oto-kontrol, uyarlık? alt testleri, anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. İki grubun kişilik testi puanlarının karşılaştırılması sonucunda, ?başarma, başatlık, saldırganlık? alt testlerinde, sağlıklı bireyler yönünde yüksek puanlar elde edilmiştir. ?Yakınlık, değişiklik, bağımsızlık, ilgi görme, kendini suçlama, yaratıcılık ve kadınsı özellikler? alt testlerinde ise, Bipolar hastalar yönünde yüksek puanlar elde edilmiştir. Çalışma sonucunda; Bipolar bozukluk yaşayan hastalar ile sağlıklı bireylerin, farklı kişilik özellikleri olduğu sonucuna ulaşılmış ve araştırmanın ana hipotezi doğrulanmıştır. Bu farklılığın hastaların demografik özelliklerinden, hastalık ve tedaviye ait süreçlerden, hastanın psikolojik yapısının özelliklerinden ve hastanın çeşitli klinik özelliklerinden kaynaklanabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study seeked ?The personality attributes of the bipolar disordered ¬people? by presuming that the bipolar disordered individuals, have different personality attributes from the healthy people. We worked with 40 male inpatients undergoing therapy at the K3 K2 psychosis service in Prof. Dr. Mazhar Osman Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi and randomly sampled 40 salutary adult male. Patient group is created under the patient files informations and the doctor diagnosis. To generate the control group, Symptom Distress Check List 90R (SCL 90-R) is applied to the solutary group. To determine and compare the traits in character of the groups, investigator?s inquiry and Adjective Check List (ACL) tests are applied to the both groups. In the bipolar patient group, sufficiently high results are taken from ?self-blaming, attracting notice, closeness, ideal ego, masculine properties, feminine proporties? sub-tests. In the healthy group, the ?domination, ideal ego, self-blaming, self-control, conformity? sub-tests results are meaningly high. After comparing the groups? results high points are realized in the ?success, domination, aggressiveness? sub-tests. High points came from bipolar disorder patients in the ?closeness, variance, independence, attracting notice, self-blaming, creativity and feminine poroperties? sub-tests. Finally ?The bipolar disordered patients and healthy people have got different character attributes? result is reached and the main hypothesis is verified. The factors that might cause this difference are seen as follow: demographic characteristics of the patients, the time periods of the disorder and treatment, the attributes of the patient?s psychological texture and various clinical qualities of the patient.