Psikotik bozukluk tanısı almış hastaların bakım veren akrabalarında duygu dışavurumunun işlem belleğiyle ilişkisi
The relationship between working memory and expressed emotion in the related caregivers of psychotic patients
- Tez No: 778868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM ŞAHİN CANKURTARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Amaç: İşlem belleği her tür bilişsel işlevin temelini oluşturmaktadır ve özellikle şizofreni başta olmak üzere psikotik bozukluklar için bir endofenotip adayıdır. Kişiler arası iletişimde, ilişkilerde, sosyalleşmede, sorun çözme becerilerimizde ve davranış seçimlerimizde işlem belleği etkin rol almaktadır. Sosyal uyaranların bilişsel ve emosyonel işlenmesi süreçlerinde işlem belleğinin etkinliğine ihtiyaç duyarız. Yani işlem belleği bozuk olan bir bakım verenin hastayla iletişiminin ve ilişkisinin de etkilenmesi de beklenen bir durumdur. Buradan yola çıkılarak psikotik hastalarda olan işlem belleği bozukluğunun, psikotik hastaların bakım veren akrabalarında da olduğu ve bu işlem belleği bozukluğunun duygu dışavurumunu da etkileyebileceği varsayımında bulunulabilir. Bu çalışmada, psikotik bozukluk tanılı hastaların birincil bakım veren akrabalarında, bir endofenotip olarak işlem belleğinin, bakım veren akrabanın kişilik özelliklerinden, subsendromal psikotik belirtilerinden, bakım yükünden ve hastaların psikotik belirtilerinden bağımsız olarak bakım veren akrabaların duygu dışavurumu ile ilişkisine bakılmıştır. Yöntem: Bu araştırmaya Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniğine başvuran, en az üç aydır belirtileri yatışmış, 85 şizofreni/şizoaffektif bozukluk, 35 psikotik özellikli mani/depresyon atakları olan bipolar affektif bozukluk tanılı, toplam 120 hasta ve birincil bakım veren toplam 120 akraba (52 anne, 27 baba, 34 kardeş, 7 çocuk) dahil edilmiştir. Hastalara Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği ve Klinik Global İzlem Ölçeği verilmiştir. Bakım veren akrabalara ise DSM-IV Eksen I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I), Duygu Dışavurumu Ölçeği (DDÖ), Mizaç ve Karakter Envanteri, şizotipi ölçekleri (Büyüsel Düşünce Ölçeği, Fiziksel Anhedoni Ölçeği, Sosyal Anhedoni Ölçeği) ve Zarit Bakıcı Yük Ölçeği verilmiştir. Bakım veren akrabalara, işlem belleğini değerlendirmek için, İşitsel Üçlü Sessiz Harf Sıralaması Testi (ACT) yapılmıştır. Bulgular: Bakım verenlerin ACT puanları ile DDÖ puanları arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı negatif bağıntı bulunmuştur (r= -,25;p=0,00). Psikotik bozukluk tanılı hastaların akrabalarında ACT puanları artarken DDÖ puanları azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: The working memory has been so longly postulated to be an endophenotype for the psychotic disorders. As the basic part of the cognitive functions, the working memory has effective role in the interpersonel relationships, problem solving, socialization, and behavioral choices. The working memory is warrented for the cognitive and emotional proceduring of the social stimulants. So the defects in the working memory of a relative might be supposed to cause defects in the communication and in the interpersonal relationship between the psychotic patient and the relative as a caregiver. In this study, it is hypotesized that the working memory of the relatives of psychotic patients were correlated directly with their expressed emotions as a caregiver when their subsyndormal psychotic symptoms, their temperament and characters, caregiver burdens and the psychotic symptom severity of the patients were excluded. Methods: The participants were randomly selected from psychotic patients attending to the outpatient unit of Schizophrenia and Other Psychotic Disorders of Psychiatry Clinic (Ankara Oncology Research and Education Hospital). Eigthyfive patients diagnosed with schizophrenia/schizoaffective disorder and 35 patients with affective disorder with psychotic depression/ mania were included. Primary caregivers of these patients (n=120) were mothers (n=52), fathers (n=27), brother or sisters (n=34) and children (n=7). Brief Psychiatric Rating Scale and Clinical Global Impression scales were given to the patients. The Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I), Expressed Emotion Scale, The Temperament and Character Inventory (TCI), Scales for Physical and Social Anhedonia, The Magical Ideation Scale and Zarit Caregiver Burden Interview were completed by the caregivers. The working memory was measured by the Auditory Consonant Trigram Test (ACT). Results: There was a negative statistically significant corrolation between Expressed Emotion Scale scores and the Auditory Consonant Trigram Test scores of relatives (r= -,25;p=0,00). The variables effecting the ACT statistically significantly and independently were Scale for Social Anhedonia (p=0,00), TCI-P (p= 0,09), TCI-ST (p= 0,0) and Expressed Emotion Scale (p= 0,13). The β 143 coefficient of Scale for Social Anhedonia, Expressed Emotion Scale, TCI-P and TCI-ST were 0.596, -,389, 0.851, and -,472 respectively with ANOVA. Conclusion: The working memory has been concluded as the core deficit of the psychotic disorders especially for the schizophrenia and bipolar affective disorders. Meanwhile working memory deficits has been also searched as an endophenotype for psychotic disorders. In this study, the working memory of the relatives of psychotic patients were negatively correlated with expressed emotion of relatives. But the direction of the relationship between working memory and expressed emotion could not be determined due to the methods of this study. Consistently, further research investigating the relationship between cognitive functions and expressed emotion with higher number of participants among first degree relatives might give rise to new attempts for psychosocial interventions for the relatives under risk and for the whole family.