L'homme politique dans la cité idéale d'Aristote
Aristoteles'in İdeal Devletinde Politikacı
  1. Tez No: 217708
  2. Yazar: REFİK GÜREMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MEHMET TÜRKER ARMANER, Y.DOÇ. TARIK NECATİ ILGICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Aristoteles ideal devletin vatandaşını erdemli eylemlerde bulunarak mutluluğa ve iyi yaşama ulaşama kapasitesine sahip olan erdemli kişi olarak tanımlar. Ve politik bir topluluk olarak devlet de, iyi yaşamı ve mutluluğu biraraya gelişlerinin nihai amacı olarak alan ve bu amacı gerçekleştirmek için erdemli eylemlerde bulunan insanların topluluğu şeklinde karakterize edilir. Mevcut çalışma etik ve politika arasında Aristoteles'in kurduğu bu ilişkiyi ele almayı amaçlıyor. Etik ve politika arasındaki bu ilişkinin araştırılması eyelm ile iyi yaşam arasındaki bağın Aristoteles'in belirlendiği şekliyle analiz edilmesini gerektiriyor. Bu çalışma bu analizi yapmayı hedefliyor. Anahtar kelimeler : Aristoteles, etik, politika, iyi yaşam, eylem, erdem
Özet (Çeviri)
Aristotle characterizes the citizen of his ideal state as the one whose claim to happens and good life consists in his accomplishment of virtuous and noble actions. And, according to Aristotle, the political community, namely the state is the association of those who take happiness and the good life as the ultimate end of their gathering. Being so, in order to achieve this end they commit to virtuous actions. The present study aims at an elucidation of this relation between ethics and politics as it is established by Aristotle. The elucidation of this relation requires an analysis of the bond between action and happiness as it is conceptualized in Aristotle?s works. This thesis takes this analysis as its principal concern. Keywords : Aristotle, ethics, politics, happiness, action, virtu