Le nombre chez Aristote
Aristoteles'de sayı
- Tez No: 217707
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECATİ TARIK ILGICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Aristoteles'de sayının ne oldugunun tespit edilmesi çoklugun ontolojik açıdan hesabının verilmesine dayanmaktadır. Sayıdan bir mevcut olarak degil de mevcutlara dair bir isnat olarak bahsedilmis olması ve meselenin bu minvalde tesis edilmesinin ardında `varlık'ın çokluk olarak nasıl idrak edildigi konusu yer almaktadır. Baskaca söyleyecek olursak çokluk vardır ifadesinde yer alan logosların hangi imkânlara nazaran baglandıgının açıklanması gerekmektedir. Anahtar kelimeler : Mantık, Aritmetik, Sayı
Özet (Çeviri)
The determination of what number is in Aristotle, is based on an ontological account of plurality Behind the fact that the number is not considered as 'Being' but a predication of beings and the constitution of the subject in this manner, lies the subject of how 'Being' is comprehended as a plurality. To put it another way, it should be explained under which possibilities the definitions (logos) in the expression plurality is are connected. Keywords Logic, Arithmetic, Number