Diverses constitutions du sujet a travers l'oeuvre de Michel Foucault
Michel Foucault'nun yapıtlarında çeşitli özne kuruluşları
  1. Tez No: 217724
  2. Yazar: ORHAN CAN BATUKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELİH BAŞARAN, Y.DOÇ.DR. FERDA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
?Dispositif? (düzenek), Michel Foucault'nun 1970'li yılların ortalarından itibaren kullandıgı ve eserlerinin bütünü açısından öneme sahip bir kavramdır. Delilik, suç, cinsellik gibi belirli deneyim alanları üzerinde çalısan Foucault, bize kisinin öznel deneyimini nasıl kendi hür iradesi ve seçimleriyle de olsa aslında bilgi, iktidar ve öznellik eksenlerinin her birinde spesifik düzenekler yoluyla kurdugunu gösterir. Modern toplumlarda kisinin öznelligini kuran çesitli düzeneklerin analizi hakikat sorunu ve filozofun toplumdaki rolü ile ilintidir. Bu anlamda söz konusu çalısma, Foucault'nun yapıtlarında analiz ettigi çesitli düzenekler ve bu düzenekler ile kendini belirli bir deneyim üzerinden ?özne? olarak tanımlayan kisiler arasındaki bagı ?dispositif? nosyonunun kavramsal bir çözümlemesiyle birlikte hakikat sorunu temelinde ortaya koymayı amaçlamaktadır. Anahtar kelimeler : Foucault, hakikat, öznellik, düzenek, iktidar.
Özet (Çeviri)
Introduced by Michel Foucault during the second half of the 1970?s, ?dispositif? (device) is an important notion for the integral of his works. In his study of the different fields of experience such as crime, madness and sexuality, Foucault shows how we build our subjective experience through various specific devices in each of the axes of knowledge, power and subjectivity even if by our own will and by our own choices. The analysis of these various devices in the modern society is related to the problem of truth and the role of the philosopher in society. In this respect, this work seeks to expose the various devices analyzed in his works by Foucault and the relation between these devices and the human beings who define themselves as ?subjects? through a certain experience on the basis of the problem of truth through a conceptual analysis of the notion : dispositif. Keywords : Foucault, truth, subjectivity, device, power.