Türk Parlamento Hukuku açısından meclis araştırması kurumu
Institution of parliamentary inquiry in the Turkish Parliamentary Law
  1. Tez No: 217735
  2. Yazar: SERKAN KÖYBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜHEYL BATUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Disiplinli partilerin ortaya çıkısıyla birlikte parlamentoların yürütmeyi denetleme islevi sekteye ugramıstır. Hükümetler, sorumluluklarına yol açacak denetim mekanizmalarını, Meclisteki çogunluklarını kullanarak engellemektedir. Oysa parlamentoların denetim islevi, parlamenter sistemin isleyebilmesi için mutlak gerekli bir ögedir. Bu baglamda günümüzde, sorumluluk dogurmayan denetim araçları ve bunlar arasında da Meclis arastırması ön plana çıkmaktadır. Bu çalısmada ilk olarak, Meclis arastırması kurumunun Türkiye'deki gelisimi aktarıldıktan sonra kurumun, kuvvetler ayrılıgı ilkesinde degisen dengelere göre yeni yeri incelenmistir. Devamında ise Meclis arastırması sürecinin öncesi, baslangıcı, komisyon çalısmaları ve arastırmanın sonuçlanması ele alınmıstır. Çalısma, Meclis arastırmasının artan önemini ve kurumun Türkiye'de verimli sekilde islemesini engelleyen unsurları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Anahtar kelimeler : Meclis, Parlamento, Meclis Arastırması
Özet (Çeviri)
With the coming to the scene of the disciplined political parties, the control function of the parliament on the execution is interrupted. Through their majority in the assemblies majority parties block every mechanism that could lead to accountability. But the checks and balances within the parliamentary system are absolutly necessary for the democratic functioning of any political system. Therefore, control mechanisms which don?t provide government accountability and especially the parliamentary inquiries take prominence. In this work, firstly, after the history of the institution of the parliamentary inquiry in Turkey, the institution?s place in the new balance on the principle of the division of the powers is examined. Furthermore, the preparations, the commencement, the working on the committees and the result of the parliamentary inquiry is discussed. This work aims to show the increased importance of the parliamentary inquiry and the obstacles which prevent the effective functioning of this institution in Turkey. Keywords : Assembly, parliament, parliamentary inquiry