Ortega Y Gasset ve kitlelerin ayaklanışı
Ortega Y Gasset and the revolt of the masses
- Tez No: 217734
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL BÂLİ AKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İspanya'nın yetistirdiği en önemli düsünürlerden biri olan Jose Ortega Y Gasset, Birinci Dünya Savası sonra yazdığı ?Kitlelerin Ayaklanısı? ile Avrupa'nın ve ?spanya'nın içinde bulunduğu bunalımın bir tahlilini yapmaya ve bu bunalımın çaresini bulmaya çalısmaktadır. Bunu yaparken suçlu olarak nitelikli azınlıklara karsı ayaklanıp, yönetimi onlardan alan kitleleri ve bu kitleleri olusturan sıradan bireyleri, bahsi geçen durumun sorumlusu olarak belirler. Özellikle Avrupa ve Amerika'da önemli ölçüde dikkat çeken seçkinci kuramın önemli düsünürlerinden biri olan Ortega Y Gasset'in düsüncesi ve bu düsüncenin olusmasına sebep olan sartlar bu tez dâhilinde anlatılmaya çalısılacaktır. Tezimizde bu yapılırken düsünürün felsefesini gelistirmesine sebep olan tarihi nedenler de bütünlük içinde incelenecektir. Anahtar kelimeler : Ortega Y Gasset, Elitist Teori, Elitizm, Devlet Kuramı
Özet (Çeviri)
With his book ?Revolt of The Masses?, Jose Ortega Y Gasset, one of the most important and famous Spanish thinkers, tries to analyze the reason of the depression that Europe and Spain is going through right after the First World War. In his work, he finds the masses, who revolt and take over the governing power from the minorities, responsible for the depression. The philosophy of Ortega Y Gasset, one of the most popular elitist thinkers, is analyzed in this thesis with the circumstances that helped him to develop it. The historical reasons which caused him to take such an elitist stand are also analyzed in this thesis. Keywords :Ortega Y Gasset, Elitism, Elitist Theory, State Theory